GenelGüncelKırım TarihiKültür SanatTürk Dünyası

Hıdrellez Hayırlı Olsun

Efsaneye göre kirli eve Hıdrellez girmediğinden Kırım Türkleri ev temizliğini yapıyor. Bayrama özel hanımlar Tatar mutfağının en lezzetli milli yemeklerini hazırlıyor.

Hazırlıklar birçok geleneğin Bayramdan çok daha öncesinde yapılmasıyla devam ediyor. Bayramdan bir gün önce çocuklar rüyalarında kâbus görmesin diye başlarına, dudaklarına ve ayaklarına ezilmiş sarımsak sürülür. Uyumadan öncede dualar okunur.

Bayram günü kadınlar sabah erken kalkıp inekleri sağar. Evde yıl boyunca sütlü ürünler olsun diye sağılmış olan sütü evin girişine serperler. Bugün erkekler elma kadınlarsa armut diker. Öğlen saatlerinden gençler caminin yanında toplanır ve akşam yakılacak olan ateş için kuru odun ve ağaç hazırlar. Gün boyunca şarkı söylenir, dans edilir, oyunlar oynanır, erkeklerse güreşir. Akşam saatlerinde en yaşlı dede (Aksakal olarak bilinir) gençlerin hazırladığı odunlardan ateş yakar. Ateş başlangıçta çok alevli olduğu için önce üzerinden erkekler atlar, alev küçülünce kadınlar ve çocuklara sıra gelir. Ateşten atlayanların içsel olarak temizleneceğine inanılır. En son ateşin üzerine kum veya toprak dökülerek ateş söndürülür.

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest