Güncel

Mirzahid Kerimi, suçsuz yere atıldığı hapishanede 82 yaşında hayatını kaybetti.

82 yaşındaki Uygur Türkü tarihçi ve şair-yazar Mirzahid Kerimi hayatını kaybetti.

Çin’in Doğu Türkistan’daki zulmünün bir parçası olan toplama kamplarında 11 yıllık hapis cezasını çeken Kerimi, “Sandıkdaki Bebe” ve “Yusuf Has Hacip” isimli eserleriyle tanınıyordu.

“TÜRKİSTAN’IN ACI KAYBI”

Türkistanlılar Dayanışma Derneği (TÜRKİSTANDER) Başkanı Burhan Kavuncu, Kerimi’nin hayatını kaybettiğini sosyal medya hesabından duyurdu. Kavuncu, Kerimi’nin ölümünü “Türkistan’ın acı kaybı” olarak yorumladı. 

“CAMİAMIZA SABIRLAR DİLİYORUM”

Doğu Türkistan ile ilgili Twitter’dan haberler paylaşan “Uygur Haber” hesabı da Kerimi’nin hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak, “Uygur Şair, Tarihçi ve yazar Mirzahid Kerimi Çin’in Toplama Kamplarında şehid olmuştur. Kerimi 11 yıllık Hapis cezası almıştı. Kendisine Allah’dan rahmet, camiamıza sabırlar diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest