KIRGIZİSTAN’DA 1989 YILI 23 EYLÜL DİL GÜNÜ KABUL EDİLDİ

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Kırgız Dili Ulusal Komisyonu Başkanı Nazarkul İşekeyev’i kabul etti.

Kırgız Dili Ulusal Komisyonu’nun 20. yıldönümü dolayısıyla İşekeyev’i tebrik eden Ceenbekov, 23 Eylül 1989’da Kırgız diline “Devlet Dili” statüsü verildiğini hatırlattı.

Kırgız Dili Ulusal Komisyonu Başkanı Nazarkul İşekeyev, 2014-2020 dönemlerinde Kırgız Cumhuriyeti’nde Devlet Dilinin Gelişimi ve Dil Politikasının İyileştirilmesi Ulusal Programı dil politikasını geliştirmek için devam eden çalışmalar hakkında bilgi verdi.

15 bin devlet memuru “Kırgız Dili” sınavına girdi

Günümüzde 15 binden fazla devlet çalışanlarının “Kırgız” dilinde sınav verdiğini ifade eden İşekeyev, ülkenin uzak bölgelerindeki yerleşim birimlerinde devlet çalışanları için mobil servis aracılığıyla sınavlar yapıldığını bildirdi.

İşekeyev ayrıca, Eylül’de Kırgız Dili Ulusal Komisyonu tarafından dünyaca ünlü yazar Cengiz Aytmatov’un doğumunun 90. yılına ithafen “Anadilim ve Aytmatov” konulu üç aylığı (üç ay içinde yazarın hayatı ve eserlerine ithaf edilen yarışma ve etkinlikler düzenlenecek) ilan edildiğini belirtti.

Söz konusu inisiyatifi destekleyen Cumhurbaşkanı Ceenbekov, bu etkinliğin yazarın eserlerinin tanıtılması için iyi bir çalışma olduğunu vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest