GenelGüncelTürk Dünyası

Kazakistan’da Siyasi Baskı, Sürgün ve Açlık Kurbanlarını Anıyor

31 Mayıs Kazakistan’da Siyasi Baskı, Sürgün ve Açlık Kurbanlarını Anma Günü
Sovyetler Birliği’nin lideri Josef Stalin döneminde ülkede uygulanan açlık ve siyasi baskı politikaları sonucunda hayatını kaybedenler anılıyor.

Siyasi Baskı, Sürgün ve Açlık Kurbanlarını Anma Günü vesilesiyle, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev sosyal medya hesabından bir mesaj paylaştı. 

Tokayev mesajında “Totalitarizmin suçları, halkımızın öz bilincinde derin bir iz bıraktı. Tarihin bu karanlık sayfalarını incelemeye devam etmek önemlidir. Geçmişin korkunç sayfalarını öğrenmek ve bundan ders almak, ayrıca gelecekte bu tür olayların tekrarlanmaması için mümkün olan her şeyi yapmak her birimizin görevidir.” ifadesine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ulusun birliğini ve hümanist ideallere olan inancını koruyan, en zorlu sınavlara göğüs geren atalarının beklentilerinin karşılanması gerektiğine vurgu yaptı. 

Ülke genelinde çeşitli anma programları düzenlenirken, “ALJİR” Sovyetler Birliği’nin utanç kampı müzesinin kapıları bir hafta boyunca öğrenciler için açık kalacak. 

İstatistiklere göre Kazakistan’da 1921’den 1954’e kadar yaklaşık 100 bin kişi mahkûm edildi, 20 binden fazlası kurşuna dizildi. 

Ayrıca binlerce kişi, ölüm cezası anlamına gelen “haberleşme hakkından yoksun” ibaresiyle hapis cezasına çarptırıldı.

Kazakistan topraklarında 11 toplama kampı kuruldu ve bu kamplarda hüküm giyenler ve onların aileleri çeşitli işkenceye maruz kaldı. 

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest