GenelGüncelKültür SanatTürk Dünyası

Haydar Aliyev – Eşsiz bir kişilik ve Azerbaycan gençliğinin ebedi bir örneği

Haydar Aliyev – Eşsiz bir kişilik ve Azerbaycan gençliğinin ebedi bir örneği

Bugün hem politik alanda hem de toplumsal hayatta Azerbaycan’ı ruhen anlayan, nabzı bu milletle atan herkes, büyük önderi sonsuz saygı ve hürmetle anıyor. Büyük bir zevkle kaleme aldığım ulu önder Haydar Aliyev ile ilgili bu küçük yazıda, onun hakkında yazdıklarımın yeterli olmayacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Bütün bunlar, Haydar Aliyev’in iç mücadelesinin karakteri, nesnel ilkeleri ve sarsılmaz adanmışlığı ile karakterize edilir.

1993’te Azerbaycan ayağa kalktı, o zamanlar öyle bir iktidar mücadelesi ve kibir vardı ki, topraklarımızın işgali iktidardakileri rahatsız bile etmedi. Milletimizin tarihinin kader olaylarla ve açmazlarla dolu dönemi, Ulusal lider Haydar Aliyev’in adıyla doğrudan bağlantılıdır. Bu dönemde Sayın Haydar Aliyev, Azerbaycan devletini ve milletini zamanın ağır imtihanlarından başarıyla çıkaran, ülkenin sosyo-politik, ekonomik, kültürel ve manevi kalkınmasını sağlayan güçlü bir şahsiyettir. Halkın ısrarı ile ikinci kez siyasi iktidara geri dönen Haydar Aliyev, Azerbaycan’ı parçalanma, parçalanma ve yok olma tehlikesinden, tarih sahnesinden silinme tehlikesinden kurtardı. O 1969’da iktidara geldiği andan itibaren cumhuriyetimizin hayatında büyük çaplı değişikliklere imza atmış, kısa sürede her alanda başarılar elde etmiş, milli ve manevi değerlerin ihyası yolunda önemli adımlar atmıştır. Haydar Aliyev’in Sovyet döneminden başlayan yönetim felsefesinin ana yönü, ulusal özbilincin güçlendirilmesi için koşullar yaratan hızlı gelişme stratejisiydi.

Haydar Aliyev’in oluşturduğu devletliğimizin ahlaki-ideolojik temeli, Azerbaycan ideolojisinin hakim olması, milli-manevi değerlerimizin devletçilik geleneklerine ve stratejik hedeflere yönelmesi sonucunu doğurmuştur. Azerbaycan devletinin ve halkının kaderinde yeni yarınlara açılan tarihi yolun temel dönüm aşamasının belirleyici anları, demir iradeden, nesnel ilkelerden, samimiyetten, duyarlılıktan ve bilgelikten kaynaklanan bu büyük şahsiyetle ilgilidir. Bu taahhüt geleneksel olarak bugün başarıyla sürdürülmektedir.

Uluslararası normlara dayalı demokratik, yasal devlet inşası, bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasasının kabulü, sivil toplumun oluşumu, yeni bir ekonomik rotanın belirlenmesi gibi önemli konuların çözülmesi Milli lider Haydar Aliyev’in hizmetleridir. Yönetsel yeteneği, tükenmez enerjisi, iş zekası ve yüksek profesyonelliği ile karakterize edilen Haydar Aliyev olgusu, düşünce ve kanaat cesareti sayesinde dünyanın en etkili siyasi figürlerinden biri olarak tanınmakta, sevilmekte, incelenmekte ve sürekli incelenmektedir. Haydar Aliyev’in fikirlerinin gerçekleşmesinin parlak örneği bağımsız Azerbaycan Cumhuriyeti’dir.

Bir genç olarak anlıyorum ki  Allah’ın eksiksiz ve bütün olarak yarattığı varlıklar hakkında konuşmanın, insan iradesinin ihtişamı kadar mutlak olanı ifade eden bir fikri ifade etme gücüne dayanan, zor, sorumlu ve aynı derecede onurlu bir görev ve gerçeğin kendisidir. Ulu önder Sayın Haydar Aliyev ile gurur duyduğumuzu, sonsuz saygı ve onurla andığımızı söyleyebilirim!

“Herhangi bir ülkenin insanları haklarını anlar ve onları koruyabilirse, o zaman en küçük devlet bile en büyük ülke kadar güçlü olacaktır.”

Haydar Alirza oğlu Aliyev

Azerbaycan halkı sizi ve yaptığınız paha biçilmez hizmetleri hiçbir zaman unutmayacak! Ruhunuz şad olsun Büyük Önder!

Bağımsız araştırmacı gazeteci

Aydın Tağıyev

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest