GenelGüncelKültür SanatTürk Dünyası

ANKARA’DA DOMBRA MÜZİK ALETİ ÜRETİLİYOR

Türk dünyasının milli çalgılarından biri olan ve özellikle Nogay Türklerinin müzik kültüründe önemli bir yer tutan “ Dombra “ çalgısı Ankara’da ilk defa deneme amaçlı üretilmeye başlandı.

    Türkiye’de pek tanınmasa da Türklerin milli çalgılarından biri olan “ Dombra “ Orta Asya’da ve Kafkaslarda binlerce yıldan beri halen çalınmakta. Özellikle Nogay Türklerinin kültüründe önemli bir yer tutan bu müzik aleti, kendisi de Nogay olan Arslanbek Sultanbekov tarafından Türkiye’de tanıtıldı ve sevdirildi.

Bir süredir Ankara’da bulunan Dağıstan Cumhuriyeti Nogay Rayonu halk sanatçısı Alibiy Romanov, bir Dombıra üstadı. Dombıra’yı hem çalan ve çalarken de Nogay halk yırlarını ve destanlarını seslendiren Alibiy Romanov aynı zamanda bir Dombıra imalat ustası. Dombıra müzik aletini hem üreten hem de çalan biri olarak Alibiy Romanov, Rusya Federasyonu’nda yaşayan Nogay Türkleri arasında oldukça da popüler bir isim.

Türkiye’de eski ve geleneksel Türk müziklerine ve müzik aletlerine ilgi duyanların bildiği ve tanıdığı bir isim olan Alibiy Romanov Ankara’da Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Muharrem Yılmaz ile birlikte Dombıra imalatı yaptı. Türkiye’de ilk kez imalatı yapılmaya başlanan Dombıra müzik aletinin yaygınlaşması için çaba gösteren Nogay Derneği, prototip olarak üretilen bu Dombıranın ardından üretimi arttıracaklarını belirttiler.

Dombıra Ustası ve Üstadı Alibiy Romanov

Konu ile ilgili olarak Alibiy Romanov, Türkiye’de yaşayan Nogay Türklerinin Dombıra müzik aletini kullanmayı unuttuklarını ve Türk kardeşlerinin ise hiç bilmediklerini görerek üzüldüğünü belirtti. Türklerin ortak müzik aleti olan Dombıranın Türkiye’de yeniden yaygınlaşması için Ankara’daki Nogay Derneği’ne üretim konusunda fikrini söylediğini, olumlu cevap alınca da hemen Dombıra imalatı için çalışmalara başladıklarını ve Türkiye’de bunun devamını sağlamak için de birisine bu işi öğretmek gerektiğine dikkat çekti. Dombıra yapmanın çok zor olduğunu ve ustalık gerektirdiğini belirten Alibiy Romanov, bunun için el becerisinin yetmediğini söyledi.İmalat konusunda Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Muharrem Yılmaz’ı seçmesinin bir nedeninin de Muharrem Yılmaz’ın Mobilya ve Dekorasyon öğretmeni olması ve aynı zamanda bu işe yetenekli olması olduğunu belirten Romanov, Türkiye’de artık Dombıra’nın üretilebilecek olmasından büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Nogay Türkleri Derneği imalatını yapmaya başladı

Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Muharrem Yılmaz ise, Alibiy Romanov gibi büyük bir ustadan Dombıra imalatının inceliklerini öğrenmenin Türkiye’de yaşayan Nogay Türkleri için güzel bir başlangıç olduğunu söyledi. Dombıra imalatının artmasının geleneksel Türk müziğine olan ilginin de artmasına vesile olacağını söyleyen Yılmaz, bu müzik aletinin Türkiye’de Nogay ve Kazak Türkleri tarafından kullanıldığını ve Rusya’dan veya Kazakistan’dan Türkiye’ye getirildiğini söyleyerek, Dombıra müzik aletinin iki telli olduğunu ve
Türkiye’de yaygın olarak kullanılan Saz ve Bağlamanın atası olduğuna dikkat çekti.

Türk müzik endüstrisi yüzünü yeniden Anadolu Rock dönemi gibi Türk kültürüne çevirmeli

Nogay Türkleri Dergisi Haber Sorumlusu Hakan Benli ise, genellikle hediyelik eşya olarak getirilen Dombıranın bundan sonra üretiminin artması ile Türk müzik piyasasında da yer almaya başlayacağını umut ettiklerini söyledi. Türkiye’de geleneksel Türk müzik akımının, Anadolu Rock’ın bugün efsaneleşmiş isimleri olan Cem Karaca, Barış Manço, Moğollar, Erkin Koray, Üç Hürel gibi isim ve gruplardan sonra yüzünü tamamen Batıya ve Arap müziğine dönerek Türk esintilerinden uzaklaştığını söyledi. Bugün radyo ve televizyon kanallarında çoğunlukla popüler Batı ve Amerikan tarzı müziklerin dinletildiği bir dönemde, özellikle Kazakistan’da geleneksel Türk ve Kazak müziklerinin ve müzik aletlerinin kullanıldığı yeni bir
akımın yükselişte olduğu gözlemlenmekte. Bu akımın ülkemizde de rağbet görmesini
diliyoruz, dedi


DOMBRA

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest