Genel

Zelenskiy, Kırım’ın işgali, uluslararası güvenlik sisteminin işlevselliğine gölge düşürüyor

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Kırım Platformu Zirvesi’nin açılışında konuştu.

  • Ukrayna, Kırım Platformu Zirvesi ile Kırım sorununu dünya gündemine getiriyor

Bugün, Kırım’ın işgalinden beri konunun ilk defa uluslararası arenaya taşınması dolayısıyla önemli bir olayın gerçekleştiğini belirten Zelenskiy, 46 delegasyonu platformda görmekten memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Kırım’ın insan haklarının ihlal edildiği bir yer haline geldiğine işaret eden Zelenskiy, “Kırım’ın işgali, uluslararası güvenlik sisteminin işlevselliğine gölge düşürüyor.” dedi.

Zelenskiy, bu durumun düzelmeden hiçbir ülkenin sıradaki kurban olup olmayacağının garantisi bulunmadığını kaydetti.

Bu zirvenin sonraki bir zirve için yapılmadığının altını çizen Zelenskiy, “Kırım sorunu, dünya gündeminden bir 7 sene daha kaybolmamalı.” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kiev’deki Kırım Platformu Kuruluş Zirvesi’nde Ukrayna’nın bağımsızlığının 30’uncu yılını kutladı. Zirve öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, “Kırım’ın illegal şekilde işgalini hiç tanımadık ve tanımayacağımızı da sürekli vurguluyoruz. Sadece bunu söylemek yetmez. Kırım ve Ukrayna’nın toprak ve sınır bütünlüğünü Ukrayna’yı destekleyen diğer dost ve müttefik ülkelerle dile getiriyoruz, desteğimizi vurguluyoruz” ifadelerini kullanmıştı. 

Zirvede yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü güçlü şekilde desteklediğini belirten Çavuşoğlu, “Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne olan desteğimiz çok güçlüdür. Uluslararası toplum, uluslararası hukukun bu ihlaline karşı tek ses halinde konuşmalı” dedi. Kırım’ın ilhakından bu yana yedi seneyi aşkın bir süre geçtiğini anımsatan Çavuşoğlu, “Kırım Platformu’nun bizim dayanışma ve bağlılığımızı gösteren etkili bir forum olarak hizmet edeceğine inanıyoruz” diyerek, Kırım Platformu’nun sadece bölge ile değil halkla da ilgili olduğunu söyledi.

Ukrayna’da yaşayan büyük bir Tatar toplumu bulunduğunu, Türkiye’nin de Tatar kökenli milyonlarca insana ev sahipliği yaptığını vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “Büyük Tatar entelektüeli İsmail Gaspıralı bir keresinde şöyle demişti; ‘düşmek kolaydır ancak tekrar ayağa kalmak zordur.’ Tatarlar, tarihimiz boyunca bütün zorlukların üstesinden gelmeyi başardı. Ukrayna Devlet Başkanı (Vladimir) Zelensky’e Parlamento ile Kırım Tatarlarını Ukrayna’nın yerli halkı olarak tanımaları konusundaki çabalarından dolayı teşekkür ediyoruz.”

Çavuşoğlu, Kırım Platformu’nun, Kırım Tatar Meclisi ile yakın çalışacağı umudunu dile getirerek, “Bu platform, Kırım’a yönelik küresel farkındalığı artırmaya hizmet etmeli” dedi. Platformun, parlamentolar arası temas kurulmasının, kamunun etkin şekilde bilgilendirilmesinin ve özelikle uluslararası hukuk hakkında uzman düzeyinde toplantıların yapılmasının platformun çalışmalarına değer katacağına dikkati çeken Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Mevcut şartlar altında (Kırım’ın yasa dışı ilhakı) bu soruna yönelik kolay bir çözüm yok. Maalesef ki Birleşmiş Milletler mekanizması dahil uluslararası sistem, (Kırım meselesini) çözecek kadar iyi tasarlanmış değil. Diplomasi aracılığıyla barışçıl çözüm, hala tek yol. Bu da etkin koordinasyonu gerektiriyor. Bu platform, barışçıl ve uzun vadeli çözümü başarabilmemiz için çabalarımızı koordine etme konusunda önemli bir başlangıcı işaret ediyor. Kırım, Ukrayna’dır.” (AA)

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest