UYGUR TÜRKLERİNİN TEK UMUDU TÜRKİYE

Doğu Türkistanlı KSÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Alimcan Buğda, yıllardır dünyanın görmemezlikten geldiği, Çin işgali ve zulmü altındaki Doğu Türkistan’da yaşananlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Doğu Türkistan’da yaşayan ailelerimizden haber alamıyoruz”

Doğu Türkistan’ın tarih boyunca ‘Türklerin ata yurdu’ olarak bilindiğini hatırlatan Dr. Alimcan Buğda, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Görev yaptığım üniversitede 50’ye yakın Doğu Türkistanlı öğrenci bulunuyor. Bu öğrencilerin büyük bir çoğunluğu ailelerine ulaşamıyor, onlardan hiçbir haber alamıyor. Benim de kardeşlerim ve diğer ailelerin Doğu Türkistan’da yaşıyorlar fakat onlardan hiçbir şekilde haber alamıyoruz. Buradan onları telefonla arasak ya da onlar bizi aramaya çalışsa, onlar derhal tespit ediliyor ve hemen kamplara götürülüyorlar.”

“Çin hükümeti, İslam’ı ‘Çinlileştirmeye’ çalışıyor!

“Çin’in terörle ve aşırılıkla mücadele” ettiğine ilişkin iddiaları yalanlayan Dr. Alimcan Buğda, “Doğu Türkistan’da kesinlikle ‘aşırılık’ diye bir şey yoktur. Orada yaşayan Müslümanlar bizim gibi namazında, ibadetinde olan insanlardır. Çin, Çin Kominist Partisi’ne uygun ‘Çin İslamı’nı, yani İslamla hiçbir ilgisi olmayan sözde ‘Çin İslam’ı Doğu Türkistan’da yaşayan Müslümanlara dayatıyor. Kamplara aldıkları Doğu Türkistanlılara, domuz eti yediriyorlar, İslam’la hiçbir ilgisi olmayan ‘Çin İslamı’nı zorla yaptırmaya çalışıyorlar.” şeklinde konuştu.“Uygur Türkleri’nin tek umudu Türkiye ve Recep Tayyip Erdoğan”Çin’in vahşi zulümlerine karşı Uygur Türklerinin tek umudunun Türkiye’nin olduğuna dikkat çeken Dr. Alimcan Buğda, sözlerini şöyle tamamladı:“Doğu Türkistan’da yaşayan Müslümanların tek umudu Türkiye ve Sayın Cumhurbaşanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Türkiye’nin tepkisinden korkan Çin, Türkiye ile arasını iyi tutmaya özen gösteriyor. Dünyanın neresinden gelen olursa olsun Türkiye onlara sahip çıkmıştır. Çin’le masaya oturup Türkiye’nin en azından onlara kendi anayasasını hatırlatmasını bekliyoruz. Çin’in anayasasına göre Doğu Türkistan özerk bölgesine ilişkin özgürlüklerine ilişkin haklar sağlıyor ama buna uyulmuyor. Türkiye’nin en azından Çin’e ‘Anayasayaya uyarak haklarını verin ve Doğu Türkistan’da uyguladığınız zulme son verin’ demesini, bu söylemi daha üst perdeden dile getirmesini bekliyoruz.”

2 thoughts on “UYGUR TÜRKLERİNİN TEK UMUDU TÜRKİYE

  • 10 Aralık 2019 tarihinde, saat 22:46
    Permalink

    Elimden bir şey gelmiyor lakin dualarımız sizinle kardeşlerim.
    Türkiye olarak bu işin çözümü için gerekli adımları inşaallah atmışlardır diye umuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pin It on Pinterest