Türkmenistan’da Dünya Bisiklet Günü etkinlikleri

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamdov, Dünya Bisiklet Günü etkinliklerine katıldı ve “Bisiklet Anıtı”nın açılışını yaptı.

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü etkinlikleri sabahın erken saatlerinde Bisiklet Anıtı meydanında başladı. Berdimuhamdov, Anıt’ın  açılışını yaptıktan sonra meydanda bulunan hükümet üyeleri, milletvekilleri, diplomatik misyon temsilcileri ve binlerce bisiklet sürücüsüne hitap etti.

Berdimuhamedov konuşmasında, sporun insanın ruh ve beden sağlığını geliştirdiğini belirterek gençlerin fiziksel ve ruhsal olarak mükemmel bir şekilde yetiştirilmesi için çok dikkat edildiğini vurguladı. Bisiklet sporunun çevre dostu olduğunu ve insanın kendisini bedensel ve ruhsal yönden geliştirmesine katkıda bulunduğunu ifade eden Devlet Başkanı, 2021’de Pist Bisiklet Dünya Şampiyonasının Aşkabat Olimpiyat Merkezinde düzenleneceğini de kaydetti.

Daha sonra bisiklete binerek geleneksel şehir turunu başlatan Berdimuhamedov, hükümet üyeleri, Kamu Kurum temsilcileri, bazı diplomatik temsilciler ve öğrencilerden oluşan 7 bin 500 kişinin katıldığı bisiklet turuna öncülük etti.

Bisiklet anıtından başlayan 12 kilometrelik bisiklet yolculuğu, başkentin merkezinde sona erdi.

3 Haziran Bisiklet Günü’nde başkent Aşkabat’ta sabah 06’dan akşam 19’a kadar, toplu taşıma dışında özel araçların trafiğe çıkmasına izin verilmiyor.

Pin It on Pinterest