Genel

Türkmenistan “Anayasa ve Milli Bayrak Günü”nü kutladı

Türkmenistan, Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte bağımsızlığına kavuştuktan sonra 1992 yılında, Anayasa ve ay yıldızlı Türkmen Milli Bayrağı’nın kabul edilişinin 28. yılını kutlladı.

18 Mayıs günü yapılan resmi törenler, sabah saatlerinde hükümet üyeleri, meclis üyeleri, askeri ve kolluk kuvvetleri, mülki amirler, kamu örgüt temsilcileri, kültür sanat camiası ve öğrencilerin doldurduğu Anayasa Anıtı Meydanında yapıldı. Tören, Milli Marşın okunması ve Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamdov’un Anayasa ve Bayrak anıtlarına çelenk koymasıyla başladı. Daha sonra hükümet üyeleri, askeri erkan, Türkmen Geneşi üyeleri ile kurum ve kuruluş temsilcileri, her iki anıta çiçek koydu ve saygı duruşunda bulundu.

Anayasa ve Bayrak Günü münasebetiyle Aşkabat’ta, diplomatik misyon başkanları, uluslararası kuruluşların temsilcilikleri ve yabancı basın mensuplarının katıldığı; “Türkmenistan Anayasası ve  Bayrağı: Devlet, Adalet, Barış ve Kalkınma” temalı konferans yapıldı. Ayrıca bütün yurtta resim sergileri, konserler ve  tiyatro gösterileri düzenlendi.

Anayasa  ve Milli bayrak, bağımsızlık temellerinin dokunulmazlığını, Türkmen halkının barış, hümanizm ve iyilik ideallerine bağlılığını simgeliyor.

Resmi tatil günü olan 18 Mayıs, Türkmenistan’ın yasa ile belirlenmiş önemli milli günlerinden biri.

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest