GenelGüncel

Türkmen halı dokuma sanatı, UNESCO Kültürel Miras Listesinde

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO,  İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’ne  geleneksel Türkmen halı sanatını ekledi.

Geçtiğimiz hafta, Kolombiya’nın başkenti Bogoto’da, toplanan UNESCO Maddi Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Komitesi, Türkmenistan’ın bu konudaki başvurusunu değerlendirerek, oybirliği ile kabul etti.

Türkmen Halkının kültürünün ayrılmaz bir parçası olan halı dokuma sanatı, yüzyıllardır nesilden nesile aktarılıyor.

Türkmenistan  Devlet  Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov,  UNESCO’nun bu kararı üzerine, halı dokuma ustalarını ve Türkmenistan halkını tebrik ederek, “Türkmen ulusal halı dokuma sanatının, UNESCO Somut Olmayan Kültürel  dahil edilmesi, dünya toplumunun harika halılarımızı bir sanat eseri olarak tanıdığını açıkça kanıtlamaktadır” dedi.

Daha önce, Türkmenistan’da bulunan birçok maddi eserin dünya kültür mirası listesine alınmasının yanısıra, Türkmenlerin Milli Destanı  “Köroğlu” ve halk oyunu “Kuştdepti”, UNESCO Somut Olmayan Kültürel miras listesine alınmıştı.TRTAVAZ

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest