GenelGüncelTürk Dünyası

Türkiye’nin zor imtihanları: Kırım ve Doğu Türkistan

Çin’in, Uygur Türklerine yaptığı dini ve siyasi baskı temmuz ayı içerisinde Türkiye’de yapılan bir dizi haberle yoğun bir kampanyaya dönüştü. 

Çin hükümeti bu kampanyaya IŞİD ve benzeri birtakım siyasi sebepleri gerekçe göstererek karşı duruş sergiledi. 

Türkiye, Uygur Türkleriyle ilgili yıllardır var olan sorunlara rağmen Türk-Çin ilişkilerinin bozulmamasına özen göstermeye çalıştı.

Türkiye stratejik bir değer atfettiği bu ilişkilerde “reel politik” tutumunda ısrarlı davrandı.

Çin’le ekonominin, ticaretin gelişmesi ile birçok ortak projelerin yürütülmesi düşüncesi, askeri bakımdan füze savunma sistemi gibi projelerin gerçekleşiyor olması, karşılıklı ticaret için 100 milyar dolarlık bir hedefe kilitlenilmesi, Türkiye’nin Doğu Türkistan’daki Uygur Müslümanlarının sorunlarına muhalif bakış açısıyla değil de, üst düzeyden derin ve sağlam bir işbirliği çerçevesinde yeni bir vizyonla yaklaşması zorunluluğunu beraberinde getiriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın; Uygur Türkleri için Çin devleti içinde güçlü ve birlik halinde bir toplum olmaları dileğinde bulunması, çok önemli ve dikkatle altının çizilmesi gereken reel politik bir durum değerlendirmesidir. 

Türkiye’nin birinci dereceden akraba toplulukları olan ülkelerde siyasi, kültürel, dini ve sosyal masaların siyasi değil devlet projesi çerçevesinde ele alınması elzemdir.

KIRIM TATARLARININ KADERİ DE UYGUR TÜRKLERİNE ÇOK BENZER

2014 Mart ayında Kırım’ın ilhak sorunu Türkiye ile Kırım arasındaki resmi ilişkileri tamamen koparma noktasına getirdi. Yaklaşık 30 yıldır Ukrayna’ya bağlı olan Kırım bölgesinin, bu zamana kadar ki Ukrayna hükümetleri tarafından hiçbir sorunu çözülmeden bugünlere gelindi.

Yeni durumda Rusya’ya bağlanan Kırım’da yaşam mücadelesi veren yaklaşık 450 bin Tatar, geleceklerinden endişe içinde.

Türkiye’nin Kırım siyaseti Ukrayna’nın toprak bütünlüğü çerçevesinde sürdürülmektedir.

AB-ABD-NATO konseptinde Rusya ile karşılıklı siyasi, ekonomik yaptırımlar kıyasıya devam ederken, diğer yandan Türkiye, Rusya ile çok ciddi bir şekilde siyasi ve ekonomik işbirliğini sürdürmeye devam ediyor.

Kırım Tatarları gelmiş geçmiş gerek Türkiye hükümetleri, gerekse diasporaları açısından çok talihsiz hak ettiği desteğin karşılığı bulamamış bir millettir.

Kırım Tatarlarının siyasi pozisyonları Kosova, Makedonya ve Doğu Türkistan’da yaşayan kardeşlerimize çok benzerlik teşkil etmektedir.

Türkiye, Kırım’ı asla terk etmemelidir. THY, YTB, TİKA, Diyanet ve Yunus Emre gibi sosyal kültürel kurumlar, burada yaşayan insanlarımıza ihtiyacı olan desteği vermeli ve tekrar buralara bir şekilde geri dönmelidir.

Türkiye’nin birinci derecede akraba toplulukları olan ülkelerde yaşayan insanlarımızın siyasi, kültürel, dini problemlerinin çözümü için özel komisyonların kurulması kaçınılmaz bir hal almıştır.

Doğu Türkistan ve Kırım, Türkiye’nin en zor reel politik tutum imtihanlarındandır.

Alıntı: Osman Atalay

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

One thought on “Türkiye’nin zor imtihanları: Kırım ve Doğu Türkistan

Yorumlar kapatıldı.

Pin It on Pinterest