Türkiye, Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımıyoruz

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Ukrayna Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin 6 yıl önce bugün düzenlenen gayrimeşru bir referanduma dayanarak Rusya Federasyonu tarafından hukuka aykırı şekilde ilhak edilmesinin, Türkiye ve uluslararası toplum tarafından tanınmadığı” vurgulandı.

“KIRIM’IN ASLİ UNSURLARI TATAR TÜRKLERİDİR”

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Ukrayna Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin 6 yıl önce bugün düzenlenen gayrimeşru bir referanduma dayanarak Rusya Federasyonu tarafından hukuka aykırı şekilde ilhak edilmesinin, Türkiye ve uluslararası toplum tarafından tanınmadığı” vurgulandı.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Kırım’ın asli unsurlarından olan Kırım Tatar Türklerinin tarihi vatanlarında esenlik ve güven içinde yaşamaları, kültürel kimliklerini korumaları ve ilhaktan kaynaklanan mağduriyetlerinin giderilmesi Türkiye bakımından öncelikli olmayı sürdürecektir.

Türkiye, stratejik ortağı Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine olan desteğini bu vesileyle bir kez daha teyit eder.”

KIRIM’IN İLHAKI

Rusya, Ukrayna’daki “Meydan Oayları’ndan” sonra ordusunu sahaya sürerek 28 Şubat 2014’te Kırımı ilhak etti ve Ukrayna ordusu çekilmek zorunda kaldı. Rusya’nın Kırım’ın ilhakını başta Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye olmak üzere, Avrupa ve uluslararası toplum tanımadı. BM, 27 Mart 2014’te yapılan oylamada Kırım’ın ilhakını yasa dışı ilan eden tasarıyı oy çokluğuyla kabul etti.

Pin It on Pinterest