GenelGüncelKültür SanatTürk Dünyası

Türk Konseyi’nin Adı Türk Devletleri Teşkilatı Oldu

Türk Konseyi’nin 8. Zirvesi İstabul’da gerçekleştirildi.Türkiye,Kazakistan,Azerbaycan ,Kırgızistan ve Özbekistan’ın üye olarak Türkmenistan ve Macaristan’ın ise gözlemci statüsünde katıldığı zirvede Türk Konseyi’nin isminin Türk Devletleri Teşkilatı olarak değiştirilmesi kararlaştırılırken Onursal Başkan Nursultan Nazarbayev’in mimarı olduğu Türk Dünyası 2040 Vizyonu Belgesi kabul edildi.
Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan, Türk Konseyi 8. Zirvesi’nin ardından basın toplantısında konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şöyle;
Konseyimizin adı artık Türk Devletleri Teşkilatı’dır. Bugünkü zirvemizi ülkemiz tarihinde önemli bir yeri olan Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda eski adıyla Yassıada’da gerçekleştirdik. Bir dönem acıyla yasla milletimizin hafızasına kazınmış hukuksuzluklarla anılan Yassıada, ki milletimiz burayı Yaslıada olarak da andı.
“Azerbaycan’ın kazandığı zafer Türk dünyasının tamamını gururlandırmıştır”
Hafta başında Karabağ topraklarının azadlığının birinci yıl dönümünü idrak ettik. Cumhurbaşkanı Aliyev başta olmak üzere Azerbaycan’daki tüm kardeşlerimi şahsım ve milletim adına tebrik ediyorum. Azerbaycan’ın kazandığı zafer Türk dünyasının tamamını gururlandırmıştır.
Zirve toplantımızda bu destana liderlik eden İlham kardeşime Türk Dünyası Ali Nişanı’nı takdim ettik.
Türk Devletleri Teşkilatı olarak gözlemci üyemiz Macaristan ile birlikte koronavirüs salgınına karşı verdiğimiz mücadele bir diğer başarı hikayesidir. Bugün kabul ettiğimiz İstanbul Bildirisi ile siyasi dayanışmamızı ve ekonomik işbirliğimizi daha da geliştirme yönündeki kararlılığımızı teyit ettik. İslam düşmanlığı ile mücadelede kararlılığımızı bir kez daha kayda geçirdik.
“İnşallah güneşin yeniden doğudan doğmaya başlayacağı vakitler yakındır”
Yeni adımız ve yapımız Türk Devletleri Teşkilatı’yla bundan sonra daha hızlı, özellikle ısrarla kök salacak, büyüyecek, gelişecek ve serpileceğiz. İnşallah güneşin yeniden doğudan doğmaya başlayacağı vakitler yakındır. 
Teşkilatımızın Sekretaryası için tahsis ettiğimiz tarihi Arif Paşa Konağı’nın resmi açılışını bugün ülkelerimizin bayraklarını göndere çekerek yaptık.
Barış ve istikrara katkı yapan, küresel meselelerin çözümünde öncü rol oynayan bir Türk dünyası hedefliyoruz.  
“Türk Dünyası 2040 Vizyonu Belgesi’ni de kabul ettik”
Dönem başkanlığımız boyunca Yeşil Kalkınma hedeflerine öncelik vereceğiz. Aksakalımız olarak da Binali Yıldırım beye teklif ettik kabul gördü. Türkiye’nin Aksakalı olarak buradaki görevini sürdürecek. Zirve toplantımızda teşkilatımızın gelecek perspektifini çizen Türk Dünyası 2040 Vizyonu Belgesi’ni de kabul ettik.

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest