GenelGüncelKırım TarihiKültür SanatTürk Dünyası

Türk-İslam tarihinin Kırım’daki izleri: Hacı Geray Han Türbesi

Türbe, Kırım Hanlığı’nın kurucusu I. Hacı Geray Han’ın 1466 yılında vefatı üzerine 1502 yılında oğlu I. Meñli Geray Han tarafından yaptırıldı.

Türbenin cenazelik hücresi 2008-2009 arasında ilk defa açılmış ve orada orijinal 18 adet gömüye ulaşılmış. Burada gömülü olanlar Kırım Hanlığı’nın kurucusu olan I. Hacı Geray Han, oğlu I. Meñli Geray Han ve bunun oğlu I. Sahib Geray Han (ölümü 1551) ile hânedân mensubu kadın ve çocuklara ait kabirlerdir.

Evliya Çelebi Salaçık’da birkaç türbenin mevcut olduğundan bahsetmekte. Ancak günümüzde bu bölgede sadece sözünü ettiğimiz I. Hacı Geray Han Türbesi mevcuttur.

Sovyet döneminde türbe domuz ahırı ve depo olarak kullanılmış. I. Hacı Geray Han (I. Meñli Geray Han) Türbesi Zincirli Medrese ile birlikte 2007 ila 2009 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti tarafından restore ettirilmiş.

Bu şekilde bir giriş eyvanına sahip olan türbe geleneği Orta Asya’da XII. yüzyıldan itibaren görülmekte. Daha az sayıda olmakla birlikte Anadolu’daki bazı türbelerde de bu özellik mevcuttur.

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest