GenelGüncelTürk Dünyası

Türk Dünyasının Buluştuğu Festival Büyük Coşkuyla Başladı

Etimesgut Belediyesince geleneksel olarak her yıl düzenlenen “15. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali” büyük bir coşkuyla başladı. Festivalde, 10 gün boyunca Türk kültürü, sanatı, folkloru, seyirlik oyunları ile geleneksel kıyafetleri sergilenecek.

Festivalin açılışı 31 Ağustos 2018 tarihinde festival katılımcılarının kortej yürüyüş ile yapıldı. Yürüyüşe, Türk Cumhuriyetleri ve topluluklarının bayrakları, flamalarını taşıyan temsilcilerin yanısıra,  atlı gruplar, mehteran takımı, festivale katılan büyükelçiliklerin temsilcileri, dernek yöneticileri, vakıf ve toplulukların başkanları, sanat toplulukları ile çok sayıda vatandaşlar eşlik etti.

Türk Beyleri Kent Meydanı’nda düzenlenen festivalin konser programı açılış töreni Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli’nin de katılımıyla Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel ve belediye yetkilileri tarafından gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını yapan Enver Demirel,  “Anadolu mahalli kültürlerimiz ile dünyanın dört bir yanında yaşayan ve yaşatılan Türk boylarımızın kültür ve sanatlarını bir araya getirerek, binlerce yıllık Türk kültür ve sanatını bütün yönleriyle sergilemekte, sahnelemekte, genç nesillere anlatıp öğreterek yaşanmasına ve yaşatılmasına çaba göstermekteyiz” dedi.

Açılış konuşmasının ardından Etimesgut Belediyesince yöreye yaptırılan 41 dev eserin tanıtımı, toplu açılışı ve temel atma töreni gerçekleştirildi.

Festival’in ilk günü Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY, Ankara Etimesgutlular Derneği, Ankara Samsunlular Kültür, Turizm, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından yapılan tanıtım ve sanat gösterilerine sahne oldu.

TÜRKSOY teşkilatı adına sahne alan Kazakistan’ın Süyinbay Sazı Sanat Topluluğu ve beş solist sanatçısı olağanüstü bir performans gerçekleştirdi. Etimesgut halkının büyük bir coşkuyla izlediği sanatçılar finalde Belediye Başkanı Enver Demirel’e hediye takdiminde bulundu. TÜRKSOY adına gecenin açılış konuşmasını yapan Kazakistan Ülke Temsilcisi Askar Turganbayev’in konuşması büyük alkış aldı.

Ayrıca festival kapsamında, TÜRKSOY’un geleneksel etkinliği olan ressamlar buluşmalarından koleksiyonuna dahil ettiği “Ayların Parıltısı Resim Sergisi” alanda açtığı stantta sergileyerek sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Türk Beyleri Kent Meydanı’nda düzenlenen, sahnede katılımcı yörelerin öne çıkan kültür ve sanatından örnekler sunulurken kaleyi andıran meydan içindeki dükkanlarda yöresel yiyecek ve içeceklerin tanıtım ve satışı yapılan festival, 10 gün sürecek ve her akşam değişik yıldız sanatçılar sahne alacak.

БОЛЬШОЙ ФЕСТИВАЛЬ ТЮРКСКОГО МИРА

15-й Международный фестиваль анатолийского искусства и культуры, ежегодно организуемый муниципалитетом Этимесгут, начался в чрезвычайно праздничной атмосфере. Фестиваль, который продлится 10 дней, будет включать выступления народных коллективов и музыкальные представления, выставки ремесел и традиционной одежды тюркского мира.

31 августа 2018 года фестиваль открылся праздничным парадом с участием представителей тюркских республик и общин, несших флаги стран-участниц фестиваля. В шествии приняли участие представители дипломатических миссий, руководители некоммерческих организаций, фондов и обществ, художественных коллективов, многие горожане, которых сопровождали оркестр мехтер и конные всадники.

Церемония открытия концерта, состоявшегося в первый день фестиваля, состоялась на центральной площади Этимесгута. Фестиваль открыл глава муниципалитета Энвер Демирель и официальные лица муниципалитета в присутствии председателя Партии национального движения (MHP) г-на ДевлетаБахчели.

Мэр г-н Демирель выступил с приветственной речью, в которой отметил: «Этот праздник позволяет нам представить тысячелетнюю культуру и искусство тюркских народов и Анатолии всему миру через различные яркие мероприятия. Наша цель – передать наше богатое культурное наследие молодым поколениям».

За вступительным словом последовала церемония презентации сорока одного произведения искусства, произведенного для района по заказу муниципалитета Этимесгут, а также открытие объектов и закладка камня.

В первый день фестиваля сцена была предоставлена Международной организации тюркской культуры ТЮРКСОЙ, Анкарской ассоциации выходцев из Этитмесгута, и Самсунской Ассоциации культуры, туризма и социальной солидарности в Анкаре.Главным событием фестиваля стала выступление ансамбля «Сююнбай сазы» из Казахстана, с участием пяти солистов, которое представляло Международную организацию ТЮРКСОЙ. По завершении своего выступления, которое вызвало большой энтузиазм среди зрителей, артисты из Казахстана преподнесли памятный подарок главе муниципалитета Энверу Демирелю. Овациями было встречено приветственное слово представителя Казахстана в ТЮРКСОЙ г-на Аскара Турганбаева.

На фестивале была также презентована экспозиция «Сияние лун» из художественной коллекции ТЮРКСОЙ.

В рамках фестиваля посетители получат возможность познакомиться не только с культурой и искусством стран и регионов, но и с традиционной кухней. Фестиваль будет длиться 10 дней, каждый вечер на сцену в Этимесгуте будут выходить разные популярные исполнители и коллективы.

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest