Tek hayalim Hür ve müstakil Kırım’ı görmek

23 Yıldır aralıksız Kırım derneklerinin başkanlığını yapan şuanda da Dünya Kırım Tatar derneği başkanlığını yürüten Mustafa Sarıkamış’ın tek hayali Hür ve Müstakil Kırım.

Seydişehirde Dünya Kırım Tatar Derneği hakkında basın mensuplarına açıklamada bulunan Sarıkamış Aynı zamanda Dünya’da tek Kırım’ın (tatarca) Kıpçak dilinde yayınlanan Kırım’ın sesi gazetesini çıkartıyor. Başkan Sarıkamış; ’Tercüman adında İsmail  Bey  Gaspıralı’nın çıkarmış  olduğu  gazeteden 74 yıl sonra 2016 yılından  buyana Dünya Kırım Tatar derneği  olarak Kırım’ın Sesi  gazetesini  çıkarıyoruz.Yine  dernek  olarak 2015 yılında 6 bin Kuran’ı  kerimi Türkiye’den Kırım’ın Başkenti Bahçesaray’a göndererek oradaki  kardeşlerimize  ulaştırdık Kırım’da ramazan  aylarında 9 ayrı  bölgede iftar yemekleri verdik. Geçtiğimiz Kurban bayramında dernek olarak 105 kurban kestik. Türkiye’de faaliyet  gösteren  54 Dünya Kırım tatar derneği  var.Bu  dernekler adına dünya  Kırım derneği olarak Kırım  Müftüsü ile  ve Kırım ile direk  ilişki kuran  tek derneğiz.

Ömrüm oldukça da Öz vatanımız Kırım için çalışmaya ben ve arkadaşlarım devam edecek. Bizim için üç  öge  var. Millet, Vatan ve Kırım. Tek hayalim Hür ve Müstakil Kırım’ı görmek.’’dedi.

mustafa sarıkamış
mustafa sarıkamış

Pin It on Pinterest