GenelGüncel

Rusya, Ukrayna sınırına nükleer kapasiteli balistik füzeler konuşlandırdı

Uydu fotoğraflarından Rusya’nın Ukrayna sınırına nükleer kapasiteli balistik füzeler yerleştirdiği tespit edildi.

Uluslararası Görüntü Uydusu (ImageSat) tarafından alınan görüntülerden Rusya’nın Ukrayna’nın güneydoğu kenti Krasnodar şehrine 435 kilometre mesafede kısa menzilli İskender füzeleri yerleştirdiğinin anlaşıldığı kaydedildi. ImageSat in, hükümetlere ve savunma ajanslarına görüntü sağlayan profesyonel ticari bir uydu olduğu belirtildi.

nükleer kapasiteli balistik füzeler

Uydudan alınan görüntülerden, iki ayrı noktada birkaç bunkerin bulunduğu iki füze sisteminin tespit edildiği kaydedildi. Füze rampasına yükleme yapmak için yanında füze aktarma aracının görüldüğü belirtildi. Başka bir füze yükleyicinin bunkerde çıkarken görüldüğü belirtiliyor. Rusya’nın Ukrayna sınırı yakınına füzeler yerleştirmesinin ABD’ye bir sinyal verme anlamına geldiği iddia edildi.

nükleer kapasiteli balistik füzeler

Aynı füze sisteminin Rusya’nın Sibirya bölgesinde Buryat Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti BurUlan’a konuşlandırdığı hatırlatıldı. Bu bölgenin Moğolistan sınırına yakın olduğuna dikkat çekildi.

Ukrayna’nın doğu kesiminde bulunan Donbass şehrinin, füze mesafesi olan 500 kilometre menzili içinde bulunduğu belirtildi. Rus taraftarı militanlar, Rusya’nın desteği ile 2014 yılından beri bu bölgeyi Rusya’ya bağlık bir eyalet olarak Ukrayna’dan ayırmaya çalışıyor.

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest