GenelGüncel

Qırım musulmanları Qadir gecesine azırlana

Qırım musulmanları muqaddes Ramazan ayınıñ eñ müim  devamında Leylât -ül-kadr (Qadir gecesi) –gecesini qarşılamaq içün azırlana. Qadir gecesi küneş batuvından başlanıp, tañ atqanına qadar devam ete.

İslâm alimleri bu gece, “Qadir gecesi”, dep adlandırılğanınıñ bir sıra sebeplerini tahmin ete: “Onıñ küçü ve büyükligi şunda ki, Quran aynı Qadir gecesi eñdirildi. Aynı bu gece bir çoq melekler dünyağa eñe. Yüce Rabbimizniñ bu gece köstergen merhametligini ve bereketiniñ emiyeti başqa künlernen iç qıyaslanmaz. Geceni dualar ile keçirgen insan, Allahnıñ merhameti ile büyük küç ve energiyanıñ saibi ola. Musulman içün eñ hayırlısı Qadir gecesi em yüreginen, em de tilinen tövbe etmektir ve Allah onıñ günahlarını afu etecegine ümütler olur. Bu Gece nafile namazlar qılına, Quran oqula, yaşalğan kün, aylarnıñ yüz bergen hatalar közden keçirile, kelecekte yapılacaq işlerge niyet etile.

Allahnıñ Peyğamberi (s.a.s.) dedi ki, “Qadir gecesini Allahnıñ mukâfatına ümütinen keçirgen insannıñ keçken günahları afu etile” (Buhari, 38; Müslim, 760).

Başqa bir hadiste deñile ki, Hz. Ayşe Peyğamberden (s.a.s) soradı: “Allahnıñ Peyğamberi, men Qadir gecesiniñ kelgenini bilsem, ne aytmaq kerekim? O, böyle cevap berdi: “Ayt “O, Allah, Sen – Bağışlayıcı, Sen afu etmege sevesiñ. Meni bağışla!” /Allahumme inneke afuvvun, tuhibbu’l-afve fafuanni/ (Tirmizi, İbn Mace, Hakim).

QMDİ matbuat hızmeti

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest