Güncel

Mukaqqes Cumañız Hayırlı Olsun!

Künlerniñ eñ güzeli, aftanıñ eñ degerli cuma künü! Allahqa dua etip onıñ rızasını qazanmaqa aşıqıñız!

Allah bu mubarek künde dualarıñıznı qabul etsin!

Cuma, İslam dininde pek emiyetli aftalıq toplu alda ibadet yapılğan bir kündir.

Ey İman Etkenler

Cuma künü Cuma namazına çagırılgan (ezan oqulgan) vakıtta,aman Allahnı anmaq içün (Camige) çapınız ve alış-verişni qaldırınız.Bunın sizler içün daa hayırlı olğanını keşke bilseydiniz

Quran, Cuma suresi,9-ıncı ayet

“Allahqa ibadet etiñ ve Oña iç bir şeyni ortaq qoşmañ.

Ana-babağa, aqrabağa, yetimlerge, yoqsullarğa, yaqın qomşuğa, uzaq qomşuğa, yanıñızdaki arqadaşqa, yolcuğa, qollarıñız altındaki (sizge hızmet etken) kimselerge yahşılıq etiñ. Allah özüni begengen ve daima maqtanıp turğan kimseni sevmez”.

Peyğamber Efendimiz (s.a.v.) de bir hadis-i şerifinde böyle buyurğan: “Allahqa ve Ahiret kününe iman etken kimse, qomşusına yahşılıq yapsın”

Toprağımızda barış, huzur ve milletimizniñ sağ-selametligine dua etemiz! Allah büyüktür güzel künler yaqındadır inşallah.
Sevgili Peygamberimiz’niñ yolunda devam etip dinimizni, ana tilimizni, adetlerimizni saqlayıq, hayırlı evlatlar yetiştirip küçlü nesil östüreyik!


Biz TEK Allah’tan qorqqan bir milletmiz. Bir olayıq,tiri olayıq! Hepimizniñ adından Rabb’imizge emanetsiñiz öz halqımız.

Sabır öyle bir tabiattır ki, insannı ciddiy, ikmetli yapar, Allahnıñ yardımını celp eter, yañlış areket ve qararlardan qorçalar. Quran-i Kerimde böyle aytıla:
Ey iman etkenler, sabır ve namaz ile yardım tileñiz. Allah sabır etkenlernen beraberdir. (Baqara suresi, 2/153).

Cumañız hayırlı olsun!

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest