Kültür Sanat

Kuyumculuk sanatı Kazak Türklerinin hayatında özel yer alıyor.

Kuyumculuk yapım özelliğinden dolayı Kazakların uygulamalı sanatının ev zanaatı şeklindeki diğer türlerinden farklı olarak profesyonel özellikte.

Kazak kuyumcuları “zergerler” bireysel çalışmış, ustalıklarını nesilden nesle aktarmışlar.

Kazak zanaatkârları değerli madenden eşyaları dekoratif uygulamalı sanat tarzında imal etmişler.
Zergerler takı tasarımında kalıp döküm, soğuk dövme, baskı, demir üzerine gümüş oyma gibi çok çeşitli yöntemler kullanmışlar.

Zergerin yaptığı ürün çeşidi oldukça geniş. Kadın takıları, yemek takımları, mobilya, ahşap ve deri tabak çanak, müzik enstrümanları, silah, at takımı süsleri.

Zergerler maddenin güzelliğini ortaya çıkarmayı çok iyi biliyorlar.

Madenin asaleti değerli ve yarı değerli taşlarla; yakut, safir, zümrüt, pırlanta, agat, krisopraz, kırmızı akik, inci, mercan, sedefle taçlandırılmış. Ayrıca emaye ve renkli camlar kullanılmış.

Zergerlerin temel ürünü, sadece estetik doğasının belirlemesi değil, ayrıca gelenekler, örf-adetler, tüm ideolojik-dini sistemin belirli fonksiyonel öneminden dolayı toplumun tüm kesimlerinde rağbet gören kadın ziynet takıları olmuş.

Son dönemde yine yaygınlaşmaya başlayan kadın gümüş takıları günlük hayatta da çok sık tercih ediliyor.

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest