GenelGüncel

Kurtuluş Savaşı’nın “Çocuk” Kahramanları

Kurtuluş Savaşı’nda cephede ve cephe gerisinde savaş gerçeği ile yüzleşen çocuk kahramanların hikayeleri, gurur ve hüznü bir arada yaşatıyor.

Kurtuluş Savaşı'nın "Çocuk" Kahramanları
Kurtuluş Savaşı’nın “Çocuk” Kahramanları

Kurtuluş mücadelesinde pek çok evladını şehit veren Maraş’ta çocuk kahramanlar önemli rol oynadı. Fındıklıoğlu İbrahim, Sait Yalçın, Kısakürekzade Şahap, Etlioğlu Ahmet Duran, Bombacı Ahmet, Şekerci Ökkeş ve Çuhadar Ali, çocuk olmalarına rağmen canları pahasına milli mücadele yer aldı. Kimi savaş esnasında şehit oldu kimi de gazilik gururunu yaşadı.

Fransızların Maraş’ı işgalinde cepheye koştuğunda annesinin, “Henüz küçüksün, seni hemen vururlar oğlum” dediği Şekerci Ökkeş, “Yaşım küçük ama imanım büyüktür anne. Şehit olacaksam, vatan ve millet uğrunda şehit olacağım. Ben ölmeliyim ki düşman sizlere ilişmesin” diyerek büyük bir cesaret örneği gösterdi.

Bombacı Ahmet ise harbin en şiddetli zamanlarında kaledeki mücahitlere mühimmat ve erzak taşıdı. Ahmet’in 17 yaşında vefat ettiği biliniyor.

Milli mücadelenin ardından Ankara’ya davet edilen Etlioğlu Ahmet Duran’a madalyası ise bizzat Gazi Mustafa Kemal Paşa tarafından göğsüne takıldı.

Ermeniler tarafından öldürülen 2 Türk’ün intikamını almak için yola çıkıp, 3 Ermeni çeteden ikisini öldürüp birini yaralayan Çuhadar Ali ise henüz 17 yaşında şehit oldu.

Erzurum’un çocuk kahramanları

Erzurum’da, 1889 yılında Sultan 2. Abdülhamit Han tarafından kurulan ve günümüze kadar yaklaşık 50 bin mezun veren Erzurum Lisesi de eğitim ve bilime sağladığı katkı kadar cephelerde orduya verdiği destekle biliniyor.

Lisede eğitim-öğretim gören 10-15 yaşlarındaki çocuklar, yatak çarşaflarından çuval yaparak 1914’te Sarıkamış Harekatı’nda cephede orduya destek için sırtlarında erzak ve mühimmat taşıdı.

Vatan savunmasında önemli bir görev üstlenen çocuklar, 1915 Çanakkale Savaşları’nda ise cephede savaşırken şehit oldu. Çanakkale’ye giden öğrenciler dönmediği için Erzurum Lisesi o dönemde 3 yıl boyunca mezun veremedi.

Pin It on Pinterest