GenelGüncel

KONFÜÇYÜS ENSTTİTÜLERİNİN TÜRK DÜNYASINDA YAYILMASI

Çinin yumuşak gücünü Konfüçyüs Enstitüleri, Çin Kültür Merkezleri..vs barındırır.

Çin, yumuşak gücünün kullanılmasında Crouching Tiger, Hidden Dragon, Hero gibi filmler, Bruce Lee, Jet Li, Gang Li, Zhang Ziyi gibi oyuncular, besteci Tan Dun ve piyanist Lang Lang, Edebiyat Nobel Ödülünü kazanan Gao Xinjian, ressam Fang Lijun figürleri kullanırken, öte yandan Çin mutfağı (Yarasa, Fare, Köpek, Yılan) vahşi hayvanlarla yapılan yemeklerini Çin Gastronomisi diye pazarlamaya çalışmaktadır.

Ayrıca, Çin astrolojisi, geleneksel Çin tıbbı, akupunktur, Dragon Festivali gibi kültürel çekicilik öğelerinden de yararlanılmaktadır. Çin kamu diplomasisini besleyen bir diğer unsur tarihsel öğelerdir.

Öncellikle Çin faşizminin atası olan Konfüçyüs “Bir Milleti Yok Edeceksen Önce Dilini yok et” fikirlerinin savunucu olması nedeniyle kurulan bu enstitrüye isminin verilmesi aslında Çin’in yayılmacı, asimileci yüzünü ortaya çıkarır.

Günümüzde Çin ”Farklılık Tehdittir” felsefesiyle Türk Dünyasını düşman belleyerek yumuşak gücü kültür emperyalizmini kullanarak, Türk cumhuriyetlerini kredi verip, borçlandırarak, Çin dilini, kültürünü yayarak, sonraları Çinceyi resmi dil yapmak amacı taşımaktadır.

Konfüçyüs Enstitülerinin kuruluş amacı Çin kültürünü ve dilinin yaygınlaştırılması amacı taşır..

Konfüçyüs Enstitüleri, Çin Eğitim Bakanlığının bünyesinde olan Hanban’e direk bağlıdır. Hanban ise: “Çin Halk Cumhuriyeti, Çin dili Uluslararası Tanıtımı Ofisi” olup, Çin Halk Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı’na doğrudan bağlı bir kuruluştur ve çeşitli ülkelere Çin dili ve kültür öğretimi kaynakları ve hizmetleri sağlamayı taahhüt eder.

İlk Konfüçyüs Enstitüsü, 2004 yılının Kasım ayında Pekin’de kuruldu. Pekin’deki Konfüçyüs Enstitüsü Genel Merkezi’nin 29.09.2018 tarihindeki resmi açıklamasına göre dünya genelinde 149 ülke ve bölgede 530 Konfüçyüs Enstitüsü ve 1.113 Konfüçyüs Sınıfı kurulmuştur.

Türk Cumhuriyetlerin’de Konfüçyüs Enstitüleri

2010 yılında Doğu Türkistan’ın Urumçi şehrinde Çin Eğitim Bakanlığı kontrolü altında Hanban ajansına bağlı büyük bir merkez kurulmuştur. Bu merkez Batı Türkistan bölgesinde Çin dili ve kültürünün yaygınlaştırılması faaliyetlerini yönetmektedir.

Kazakistan’da beş, Kırgızistan’da iki, Özbekistan’da iki, Tacikistan’da iki enstitü açmıştır. Bu ana merkezlerin 12 de yerel şubesi vardır. Hanban ajansı, Batı Türkistan ülkelerinde meslek kursları ve okullar da açmıştır.

Türkiye: Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Boğaz içi Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesinde kurulmuş, Sakarya üniversitesinde hazırlık aşamasında olmak üzere 5 tane Konfüçyüs enstitüsü, Jale Terzi Kolejinde bir adet Konfuçyüs sınıfı vardır.

Türkiye’de Çin yanlısı faaliyet gösteren bir çok dernek vardır. Bunlar Çin’le bağlantılarını inkar etseler de arkalarında Çin sermayesi ve gücü vardır. Çin İşkadınlar Derneği, Sanayici ve İşadamları Derneği, Türk – Çin Kültür Derneği…

Ayrıca CRI Türk denen denen Çin devlet televizyonundan uydudan 24 saat Türkçe alt yazılı yayın yapılmaktadır. CRI Türk Fm de denen radyodan Türkçe yayınla Çin propagandası yapılmaktadır.

Azerbaycan:
1)Azerbaycan Devlet üniversitesi
2) Azerbaycan Diller Üniversitesi
Kazakistan
1)L.N. Gumilov Avrasya Devlet üniversitesi
2)Kazak Ulusal Üniversitesi
3)K.Zhubanov Aktobe devlet üniversitesi
4)Karaganda Devlet teknoloji Üniversitesi
5)Kazakistan Ablayhan Üniversitesi
Kırgızistan
1)Bişkek İnsan Bilimler Üniversitesi
2)Oş devlet üniversitesi
3)Celalabat Devlet Üniversitesi
Tacikistan
1)Tacik ulusal üniversitesi
2) Tacik Metalürji üniversitesi
Türkmenistan
-yok
Özbekistan
1)Taşkent devlet üniversitesi
2)Semerkant Devlet yabancı diller enstitüsü

Türk cumhuriyetlerinden Kazakistan’da gençlere karşılıksız burslarla eğitilerek, gelecekte Çin’e hizmet edecek kadrolar yetiştiriyorlar. Bu kadrolar Çin emperyalizminin yayılmasında kullanılıyor.

Kazakistan Çin’e öğrenci gönderen ülkeler arasında 9. sıra’da Türk cumhuriyetleri arasında 1. sıradadır. Bir kaç kez Kazakistan’da Başbakanlık yapan Uygur asıllı Kerim Mesimov Çin’de öğrenim görmüş bir Kazak siyasetçisidir.

Kazakistanda Çine hizmet veren STKlar vardır. Otandatar “Vatandaşlar”, Kaumdastık “Dünya Kazak Birliği”, Jebeü vakfı (Çin dıasporaları vakfı)

Çin’in, Türkiye’de, Çin dili ve kültürünü yaymak amacıyla Konfüçyüs Enstitüleri açmasına izin verilirken bizim de Çin’de Yunus Emre Enstitüsü açmamıza izin veriliyor mu?

Ülkeler arası ilişkilerde mütekabiliyet esas ise, Çin izin vermiyorsa Yunus Emre Enstitüsüne neden Türkiye’deki Konfüçyüs Enstitüleri kapatılmıyor?

yücel tanay
yücel tanay

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest