Kültür SanatTürk Dünyası

Köktürkler

Köktürk qağanatı dünya tarihinde eñ balaban Asiya devletlerinden biri Aşina Nesilinden çıqqan akimler negiz salğan devlet.

meydanı 13 million km² teşkil etken. VI.ncı asırda özüniñ eñ küçli vaqıtında bügüngi sırt künbatar Qıtay yaqlarını biylegen küntuvar Türkistan Moğolistan Sırt kavkaz kibi cerlerni de biylegen Köktürk Bayrağı kökböri tamğası , bügün de Türkiy halqlarnıñ ortaq simvolı böri

603 yılda o imperiya eki kesekke böline Künbatar Türk qağanatı ve Küntuvar Türk qağanatı

Köktürk elifbasında ???? degen söz Türük ???? degen Türk dep yazılğan, Türkiy halqlarnıñ atası bolğan hanlıq (qağanlıq , qağanat)

Köktürklerden Burun Moğol negizli Cücen hanlığı bolğan edi , Cücen hanınıñ qızıman üylenmege istegen Köktürklerniñ birinci hanı Bumin hanğa Cücen hannıñ aytqanı ; ” Menim kibi aqsüyek bir kişiniñ qızıman seniñ kibi temirci qul bolğan birev üylene almay ” Şuña köre biz añlaymız ki Köktürkler Cücenlerniñ qulu bolğan edi ondan soñ köterilip azatlıqqa ımtılğanlar ve ceñgenler

Şo soğışdan soñ Türkiyler Azat bolğan.

Köktürk hanlığı Qıtaynıñ akimiyetine kirgen Kür şad İlteriş Han kibi köterilişçiler Qıtayğa qarşı turıp baş kötergenler Köktürk Hanlığını Qıtay qolından qurtarıp alğanlar ve qaytadan qurğanlar , ekinci köktürk qağanatına qutluq devleti dep de aytıla.

Köktürk Bayrağı kökböri tamğası , bügün de Türkiy halqlarnıñ ortaq simvolı böri

QIRIMTATAR VİKİPEDİYASINIÑ MALÜMATI

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest