KIRIM TATARLARININ EBEDİ MEŞALESİ MUSA MAHMUT

23 Haziran 1978’de kendini ateşe veren Kırım sürgününün ve Kırım Tatarlarının sembolleşmiş isimlerinden olan Musa Mahmut, soydaşları tarafından hiçbir zaman unutulmuyor ve dualarla yâd ediliyor. Musa Mamut. Milliy davamızın, milliy irademizin simgesine çevrildi. Halk içinden çıkan insan. Ana-yurtunda yaşamak hakkını talep eden Qırımtatar. Musa Mamut, tüm milletini Vatansız bırakmış, yurtuna yolnu kapatmış sisteme karşı çıkarak, kendini yaktı.

musa mahmut
musa mahmut


RUS işgalcilerin yargıcından: “Kırım’ı terketmezseniz, sizin hapishanede çürümeniz için herşeyi yaparız.” cevabını aldı. Musa Mahmut’un buna verdiği cevap şu oldu: “Kırım benim vatanımdır. Ben Kırım’da yaşamak, burada ölmek için geri döndüm.”
Bu cevaptan üç gün sonra motosikletli bir milis kendisini tevkife geldiği zaman, üstünü değiştirme bahanesiyle odunluğa girdi, üzerine benzin dökerek geri döndü, milise doğru yaklaşırken kendisini ateşe verdi. Taşkent’ten, tatil dolayısıyla annesinin yanında bulunan 11 yaşındaki oğlunun: “Yapma babacığım yapma” feryatları bile onu durduramamıştı. Mekanı cennet Olsun. Allah Rahmet Eylesin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest