GenelGüncel

Kırım Büyük Özenbaş Camisi Komisyonu toplandı.

Dünya Kırım Tatar Dernek Başkanı Mustafa Sarıkamış yaptığı açıklamada ‘’Kırım Büyük Özenbaş Camisi 1640 yılında kuruldu,Özenbaşta 5 camiden 4 ü yıkıldı 1 tanesi kaldı.18 Mayıs 1944 Kırım Tatar sürgününde, Bu Büyük Özenbaş camisi komsola çevrildi.

380 Yıllık Büyük Özenbaş camisine abdest alabilmek ve Kırım Tatar halkının bu çeşmeden yararlanabilmesi için Şadırvana ihtiyaç var. Ayrıca Kırım semalarında Ezan sesi yankılanması içinde minareye ihtiyaç bulunmaktadır.

Tespitlerimize göre Büyük Özenbaş Camimizin Başta Minare Çeşme, Tadilat ve halı ihtiyacı bulunmaktadır.

Kırım Müftülüğümüz ile yaptığımız ortak çalışma sonucunda Mimar atandı. Caminin yeri alındı tapusu çıkartıldı ve Caminin Müftülüğe devri sağlandı.Minarenin projesi çizildi.Tadilat,tamirat minare yapımı ve çeşme yapımı için yasal izinler alındı.

Özenbaş Camisi Komisyonu
Özenbaş Camisi Komisyonu

Son yapılan görüşmemizde Prof. Akdem Celilov, İsmail Hakkı Temizkök, Mehmet Akyel, Şevket Öndüç ve Mustafa Sarıkamış caminin tadilat,tamirat,çeşme,mimarisine yapılmasına, Minare yapım işinin Kırımda 5 minare yapan Nurullah Balcı’ya verilmesine ve18 Mayıs 2021 günü minareden ezan okutulmasına karar verildi.

Baki kalan bu kubbede, kıyamete kadar kalacak bir iz bırakalım mı! 1640 yılından beri ayakta durmaya çalışan bu camimizi el birliği ile Rabbimizin sedaları ile tekrar dolduralım mı!

Öncelikle şadırvan ve minaresi, iç ve dış bakımları için yapılacak onarımına yardımlarınızı bekliyoruz.

Özenbaş Camisi

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest