Genel

Kazara Meydana Gelen Doğa Harikası: Karakum Ateşi

Dünya’nın en şaşırtıcı yerleri listesinde yer alan ve muhteşem görüntüsüyle büyüleyici bir görsel şölen sunan “Cehennem Kapısı”, “Darvaza Krateri”, “Karakum Ateşi” adıyla tanımlanan bu yer, Türkmenistan’ın turistik değerine değer katıyor.

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a yaklaşık 270 kilometre mesafede bulunan uçsuz bucaksız Karakum Çölünün ortasında yer alan Darvaza krateri, diğer adıyla Karakum ateşi, 1971 yılında keşfedilmiş.

Doğal kaynaklar bakımından son derece zengin bir ülke olan Türkmenistan, o yıllarda Sovyetler Birliği’nin bir parçası idi. Derveze sahasında yapılan doğalgaz arama çalışmaları sırasında burada bulunan sondaj platformu çöküyor.

Rus bilim insanları çöküntünün ardından meydana gelen zehirli gaz çıkışını engellemek için krateri ateşe verip gazın tükenmesini beklemişler fakat birkaç gün içinde söneceğini zannettikleri ateş, o günden bugüne aralıksız yanmayı sürdürmüş ve yaklaşık 60 metre çapında, 20 metre derinliğinde bir gaz krateri oluşuyor. 

Bu dev ateş çemberinin uçsuz bucaksız çölle oluşturduğu tezat görünüm, krateri daha da egzotik ve cazip kılıyor. Her yıl bu muhteşem güzelliği görmek isteyen binlerce yerli ve yabancı turist geceyi burada bulunan çadırlarda geçirip farklı bir deneyim yaşıyor.

Geceleri sanki yerde bir ay varmış gibi oluşan parıltı, yakından izleyenleri masal dünyalarındaki farklı alemlere götürüyor. Bu nedenle buraya “Karakum Çölünün Parıltısı” da deniyor.

Bu bölgeden çıkan doğalgaz Türk ve Türkmen ortaklığı ile kurulan tesislerde elektrik enerjisine dönüştürülüyor ve Aşkabat şehrine kesintisiz enerji sağlanıyor.

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest