GenelTürk Dünyası

Kazakistan’da “Kanlı Ocak” kurbanları anıldı

Sovyet ordusu, 20 Ocak 1990’da, özgürlük ateşini bastırmak için tanklarla girdiği Bakü’de 147 Azerbaycanlı’yı şehit etti. “Kanlı Ocak” olarak tarihe geçen şanlı direniş, bağımsızlığa giden yolda ilk ateşi de yakmış oldu…

Azerbaycan’da 1990 yılında yaşanan katliam kurbanlarının anısına Kazakistan’ın başkenti Astana’da Azerbaycanlı piyanist Atabala Manafzade’nin konseri düzenlendi.Azerbaycan’ın Astana Büyükelçisi Raşad Mamadov’un ev sahipliğinde düzenlenen konsere Kazakistan’da faaliyet gösteren yabancı ülke büyükelçileri ve büyükelçilik çalışanlarının yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Konser çerçevesinde ayrıca “Kanlı Ocak” temalı fotoğraf sergisi açıldı. 

Raşad Mamadov
Raşad Mamadov

Programda konuşan Büyükelçi Mamadov, 1990’da Sovyet ordusunun barış mitingi yapan Azerbaycan halkına yaptığı müdahalenin askeri saldırganlık ve komünist rejimin Azerbaycan halkına karşı işlediği bir suç olduğunu söyledi.

Mamadov, 20 Ocak 1990’da halkın Komünist Partisi üyeliğini toplu bir şekilde reddettiğini, o tarihte halkın Sovyetlerin bir parçası olarak yaşayamacağını anladığına dikkati çekti.

Büyükelçi Mamadov, “Azerbaycan halkı, komünist rejimin terör eylemiyle karşı karşıya kalmasına rağmen, ülkenin özgürlüğü ve bağımsızlığı için çileye karşı dayanıklılığını dünyaya gösterdi. 20 Ocak kanlı olaylarda Azerbaycan’ın bağımsızlığı ve özgürlüğü için canlarını veren vatanımızın oğul ve kızları, halkımızın kahramanlık tarihini yazdı.” dedi.

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest