GenelGüncel

Ermeni saldırıları altında geçen 25 yıl

Azerbaycan’da sınıra yakın cephe hattında bulunan köylerde yaşayanlar yıllardır Ermenistan’ın saldırısı altında. Ermeni ordusu, sivil yerleşim yerlerini hedef alıyor. TRT Haber o köylere gitti, bölge halkı yaşadıklarını gözlemledi.

Azerbaycan’da sınır hattında bulunan Terter’e bağlı Kapanlı köyü, yıllardır Ermenilerin saldırıları altında. Köyde çatışma ve silah sesleri günlük yaşamlarının bir parçası haline gelmiş. 

Saldırılar altında geçen 25 yıl

Köylerinde yararlananların olduğunu söyleyen köy sakini İsrail Hacıyev, “şimdi bilmiyorum ateş altında olan adamlara ne oldu bilmiyorum. 25 yıldır biz onların ateşine maruz kaldık. Biz ateş altındayız. Her birimizin kapısında gizlenme yerleri var, kendimizi savunmak için. Biz bu şekilde zor şartlarda yaşıyoruz.” dedi.

Cephe hattında bulunan bir diğer kent Ağdam’a bağlı Mireşelli köyü. Benzer durum burada da buluuyor.

Ölüm ile burun buruna yaşıyorlar

Mireşelli köyü sakini Azad Ağyev de, “Burada evin önünde oturmuştum. Ses geldi. baktım, düştü evin üzerine. evin üzerini mahvetti. içeriye de zarar verdi. top mermisiydi. Evimizde rahat oturamıyoruz. Geldi düştü, evimizin üzerine patladı. Bunun sonu ne olacak ben bilmiyorum” ifadelerini kullandı.

Ermeni ordusunun son saldırılarında 6 sivil hayatını kaybetti. 30’a yakın sivil de yaralandı. 

Köy sakinleri sabırla, 1 milyonun üzerinde Azerbaycanlının evinden toprağından olmasına sebep olan Ermenistan’a karşı zafer haberini bekliyor.

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest