GenelGüncelKültür SanatTürk Dünyası

Emir Timur müzesi

Emir Timur müzesi olarak da adlandırılan Timuriler Devlet Müzesi Taşkent’in merkezinde yer alıyor. 

Müze Emir Timur doğumunun 660. yılı münasebetiyle kuruldu. Müzenin tören açılışı 18 Ekim 1996’da yapıldı.

Müze orta çağ mimarisi geleneklerine göre inşa edilmiş olup, mavi kubbesi Semerkant’taki Gur-i-Emir Türbesi’ne benziyor.

Müzenin tarih bilincinin gelişmesi açısından Özbekler için özel bir önemi var. Müzede Özbeklerin geçmişte kurduğu Devletler ve Medeniyetlerin büyüklüğü gözler önüne seriliyor. Burada 5000 den fazla eser bulunuyor ve onların çoğu Timuriler dönemine ait. Müze, Emir Timur ve torunlarının dünya medeniyetine yaptığı katkılarını anlatan çeşitli belgeler, el yazma eserler o dönem yapılan ilmi ve dini merkezlerin maketleri, geleneksel giyisiler, icat edilen ölçüm aletleri, zırh ve kalkanlar ve seramik kaplardan oluşan son derece geniş bir koleksiyonu barındırıyor.

Timuriler müzesi yerli ve yabancı turistlerin mutlaka uğradığı bir mekan. Müzeyi yılda ortalama 2 milyondan fazla kişi ziyaret etmekte.

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest