Genel

Dünya Qırımtatar  dernegi Mubarek Kadir gecenizi hayırlay !

Vatan Qırım’da ezanlarnı devam ettirmege ve bayrağımıznı tik tutmaq içün küreşken güzel öz halqımızğa ve bütün Müslüman Türk dünyasına mübarek geceler tileymiz!

Toprağımızda barış, huzur ve milletimizniñ sağ-selametligine dua etemiz! Allah büyüktür güzel künler yaqındadır inşallah.

Sevgili Peygamberimiz’niñ yolunda devam etip dinimizni, ana tilimizni, adetlerimizni saqlayıq, hayırlı evlatlar yetiştirip küçlü nesil östüreyik!

Biz tek Allah’tan qorqqan bir milletmiz.

Bir olayıq, tiri olayıq! Hepimizniñ adından Rabb’imizge emanetsiñiz öz halqımız.

İslâm alimleri bu gece, “Qadir gecesi”, dep adlandırılğanınıñ bir sıra sebeplerini tahmin ete: “Onıñ küçü ve büyükligi şunda ki, Quran aynı Qadir gecesi eñdirildi. Aynı bu gece bir çoq melekler dünyağa eñe. Yüce Rabbimizniñ bu gece köstergen merhametligini ve bereketiniñ emiyeti başqa künlernen iç qıyaslanmaz. Geceni dualar ile keçirgen insan, Allahnıñ merhameti ile büyük küç ve energiyanıñ saibi ola. Musulman içün eñ hayırlısı Qadir gecesi em yüreginen, em de tilinen tövbe etmektir ve Allah onıñ günahlarını afu etecegine ümütler olur. Bu Gece nafile namazlar qılına, Quran oqula, yaşalğan kün, aylarnıñ yüz bergen hatalar közden keçirile, kelecekte yapılacaq işlerge niyet etile.

Allahnıñ Peyğamberi (s.a.s.) dedi ki, “Qadir gecesini Allahnıñ mukâfatına ümütinen keçirgen insannıñ keçken günahları afu etile” (Buhari, 38; Müslim, 760).

Başqa bir hadiste deñile ki, Hz. Ayşe Peyğamberden (s.a.s) soradı: “Allahnıñ Peyğamberi, men Qadir gecesiniñ kelgenini bilsem, ne aytmaq kerekim? O, böyle cevap berdi: “Ayt “O, Allah, Sen – Bağışlayıcı, Sen afu etmege sevesiñ. Meni bağışla!” /Allahumme inneke afuvvun, tuhibbu’l-afve fafuanni/ (Tirmizi, İbn Mace, Hakim).

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest