Genel

Avrasya Türkologları Sözlüğü’nün 2. Cildi Okuyucularla Buluşturuldu

Avrasya Türkologları Sözlüğü’nün Kazakistan ve Kırgızistan Türkologlarını içeren 2. Cildi TÜRKSOY ve Türk Tarih Kurumu ortak yayını olarak okuyucularla buluşturuldu.

2011 yılında TÜRKSOY tarafından başlatılan çalışma kapsamında Prof. Dr. Aleksandr Kolesnikov ve Dr. İlyas Kamalov’un hazırladığı, Rusya Türkologlarını kapsayan eserlerin devamı niteliğinde olan eserde tarih, dil, edebiyat, arkeoloji ve sosyoloji alanlarında eser veren 340 bilim insanı yer alıyor.

Genel koordinatörlüğünü TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov’un, bilimsel editörlüğünü ise tanınmış Rus Türkolog Prof. Dr. S. Klyaştornıy’ın yaptığı serinin 2. cildi olan kitabın yazarları Prof. Dr. A.A. Kolesnikov (Rusya), Prof. Dr. İ. Kemaloğlu (Türkiye), Prof. Dr. D.A. Mahat (Kazakistan), Prof. Dr. A.S. Musagaliyeva (Kazakistan) ve Doç. Dr. A.S. Pılöv (Rusya)’dür.

Eserin kapağında Manas Destanı ile ilgili ilk derlemeyi yaparak destanı Rusçaya tercüme eden Kazak Türkolog Çokan Valihanov (1835-1865) ve dil alanındaki çalışmalarıyla dikkat çeken, 110’dan fazla ilmî çalışması yayımlanan Kırgız Türkolog Bolat Yunusaliyev (1913-1970)’in portreleri yer almakta.

5 ciltten oluşan çalışmanın 3. kitabı olarak hazırlanan, Türkçe ve Rusça olarak okuyucularla buluşturulan 463 sayfalık eserin içerisinde ağırlıklı olarak XX. ve XXI. yüzyılın başında yaşayan Türkologlara yer verilmekte. Söz konusu Türkologlara dair biyografik bilgilerin ardından onların başlıca çalışmalarını okuyuculara sunan kitap bu anlamda eşsiz bir biyobibliyografik veriyi bir araya getirmekte.

Eserin önemli yönlerinden birisi Türkoloji alanında çalışan genç bilim insanlarına da yer vermesidir. Avrupa Türkologları, Asya Türkologları ve Türkiye Türkologları başlıkları altında TÜRKSOY tarafından yayımlanacak olan 3 cilt ile birlikte yüzlerce yıla uzanan Türkoloji mirasının gelecek nesillere aktarılması amaçlanıyor.

Avrasya Türkologları Sözlüğü tüm dünyada takdirle karşılandı.”

TÜRKSOY tarafından 2011 yılında başlatılan çalışma kapsamında okuyucularla buluşturulan Avrasya Türkologları Sözlüğü’nün ilk cildinin yazarlarından St. Petersburg Devlet Üniversitesi Avrasya Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Aleksander Kolesnikov, eserin 2. cildinin yayımlanması üzerine göndermiş olduğu mesajda, eserin tüm dünyada takdirle karşılandığını belirtti.

Prof. Kolesnikov eserin okuyucularla buluşturulmasından duymuş olduğu memnuniyeti şu şözlerle ifade etti: “İki kitap hâlinde 2011 ve 2012 yıllarında çıkardığımız çalışmanın 1. cildi Rusyalı bilim insanlarının Türkolojiye yaptıkları katkıya ithaf edilmiş ve dünyanın çeşitli ülkelerindeki uzmanlardan olumlu tepkiler almış ve büyük takdirle karşılanmıştır. Bu çalışmada genç bilim insanlarına da yer verilmesi özellikle dikkati çekmektedir. Biyobibliyografik Avrasya Türkologları Sözlüğü’nün yeni cildinin gün ışığı görmesinin yalnızca Kazakistan ve Kırgızistan’da değil, aynı zamanda bütün Avrasya’da Türkoloji araştırmalarının bundan sonraki gelişimine ivme kazandıracağını umuyorum. TÜRKSOY’a ve çalışmada emeği geçen bilim insanlarına teşekkürlerimi sunarım.”

Pin It on Pinterest