GenelGüncel

Ahtem Çiygöz, “Kırım, artık bir korku bölgesi haline geldi

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinin bölgeyi olumsuz yönde etkilendiğini belirterek, “Kırım, artık bir korku bölgesi haline geldi.” dedi.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği tarafından düzenlenen Kırım’ın yasa dışı ilhakının 5. yılı konulu panele konuşmacı olarak katılan KTMM Başkan Yardımcısı Çiygöz’ün yanı sıra diğer ülkelerden diplomatik temsilcilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

“Kırım korku bölgesi haline geldi”

KTMM Başkan Yardımcısı Çiygöz, Kırım’daki Rus mahkemesinin verdiği tutuklama kararıyla başlayan cezaevi sürecinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna resmi makamlarının çabalarıyla son bulduğunu söyledi.

Çiygöz, bu aralar Ukrayna genelinde ve dünyadaki Ukrayna büyükelçiliklerinde Kırım’ın Rusya tarafından nasıl işgal edildiğinin anlatıldığını belirtti.

Kırım’da Ukrayna’ya karşı Rusya’yı destekleyen ayrılıkçıların da bulunduğuna dikkati çeken Çiygöz, “Kırım halkı ve Ukraynalılar bu ayrılıkçılara destek vermiyor. Kırım’ın işgalinin hemen ardından içlerinde çocuk, yaşlı ve kadınların da bulunduğu 10 bin kişi protesto gösterileri düzenledi. İşgalciler göstericilere karşı çok büyük cezalar verdiler. Böylece, Kırım artık bir korku bölgesi haline geldi.” dedi.

Çiygöz, bu süreçte Kırım’da birçok insanın kaçırıldığını ve bazılarının ise ölü bulunduğunu kaydederek, yüzlerce Kırımlının Rusya topraklarında tutuklu olduğunu ve cezai yaptırımlarla karşı karşıya kaldığını hatırlattı.

“Kırım 2014 öncesi gibi çekici bir yer değil”

“Kırım artık 2014 öncesi gibi çekici bir yer değil.” diyen Çiygöz, şunları söyledi:

“Rusya yaklaşık beş yüz bin kişiyi yerleşmesi için Kırım’a getirdi ve bu insanlar Kırım’a yerleşmek için para ödedi. Kırım, bugün Rusya tarafından askerileştiriliyor ve bölgenin durumu hızla kötüye gidiyor. Kırım Tatarlarının ve Ukrayna insanının tarihi ve kültürü yerle bir edilmiş durumda. Rusya, 150 yıl önce yapmaya çalıştığı gibi Kırım’ı Kırım Tatarlarının olmadığı ve Rusya’ya ait bir bölgeye dönüştürmeye çalışıyor. Kırımlıları politik olarak sindirmeyen Rusya, bunu kanla yapmaya çalışıyor ama amacına ulaşamayacak. Rusya, Ukrayna’nın güçlü olmasından çekiniyor ve değişmesini istemiyor.” 

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest