GenelGüncel

Unutulmayan Konya geleneği ‘şivlilik’

Konya‘da, üç ayların başlangıcı Regaip Kandili‘nin sabahında çocukların kapı kapı dolaşıp evlerden şekerlemeler topladığı “şivlilik” etkinliği, renkli görüntüler oluşturdu.

Regaip Kandili sabahında sokaklara çıkan çocuklar, gruplar halinde komşularından “şivlilik” adı verilen şekerlemeleri istedi.

Ev ve dükkanları gezen çok sayıda çocuk, taşıdıkları poşetleri çikolata ve şekerle doldurmanın mutluluğunu yaşadı.

şivlilik

Konya İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, üç ayların başlangıcında Konya’daki “şivlilik” geleneğinin ayrı öneme sahip olduğunu söyledi.

Çocukların “şivlilik” ile üç ayların heyecanına ortak olduğunu, etkinliğin şehirde gencinden yaşlısına kadar büyük heyecan uyandırdığını dile getiren Poçanoğlu, şunları kaydetti:

“Üç aylar, yavrularımızın minik minik elleriyle sabah namazından sonra şivlilik toplamasıyla başlar. Bu hem o çocukları sevindirmenin hem de mübarek ayların ailecek sevinçle karşılandığının göstergesidir. Çocuklara şefkat, merhamet ve paylaşma duygusu, bu kültürle aşılanıyor. Hediyeleşme ve karşılıklı yapılan paylaşımlar, dinimizin değerlerini öğretmede öncü role sahip.”

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest