Genel

Unutma Türk Milleti 2 Nisan 1993’te Kelbecer İşgal Edildi

Ermenistan silahlı kuvvetleri tarafından işgal edilen Azerbaycan’ın Kelbecer bölgesinde; Ermeniler tarafından 511 kişi şehit edilmiş, yüzlerce kişi yaralanarak sakatlanmış, 231 kişi kaybolmuş, 24 bin 279 çocuğa zarar verilmiş, 734 çocuk yetim kalmış, binlerce Azerbaycan Türkü kaçkın olarak güvenli bölgelere sığınmak zorunda kalmıştır. “
Ayrıca 172 kültür merkezi, 96 okul, 76 sağlık ocağı, 1 müze de Ermeniler tarafından tahrip edilmiştir.

Ermeni çeteleri Kelbecer’i işgal ettikten sonra Türk tarihine yapılarının çoğunluğunu yok ettiler. Kelbecer’in işgali sonrası Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) 822 sayılı Kararı ile tüm işgalci güçlerin Kelbecer ve Azerbaycan’ın diğer işgal edilmiş bölgelerinden derhal çıkarılması kararını almıştır.

Azerbaycan 27 Eylül – 9 Kasım 2020 tarihlerinde Ermenistan ile yaşadığı çatışmalar sonucunda işgal altındaki topraklarının (Hocalı ile Hocavend, Hankendi ve Ağdere topraklarının da yer aldığı Dağlık Karabağ bölgesi hariç) büyük bir kısmı kurtarılmıştır.

Lakin bir kısım topraklarında hala Ermenistan’ın işgalleri devam etmektedir.

Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü sağlanmalı, işgalci Ermenistan tamamen kendi sınırlarına çekilmelidir. En önemlisi de

TÜRK MİLLETİ İŞGALLERİ UNUTMAMALIDIR.

İsmail CİNGÖZ
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı/M. A.

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest