GenelGüncel

Ukrayna askerleri siper kazıyor

Savaşa 1 kilometre kaldı askerler siper kazıyor

Kerç Boğazında başlayan Ukrayna-Rusya krizide askerler siper kazmaya başladı. Rusya ile olası savaş durumu için Ukrayna, komşu ülkeye 1 kilometre uzaklıkta siper kazılarına başladı

Kerç Boğazı’nda başlayan Ukrayna- Rusya gerilimi hız kaybetmeden devam ediyor. Ukrayna, Rus donanmasından açılan ateş sonucu altı mürettabatının yaralandığını daha sonra da 23 mürettebatın Rusya tarafından alıkonulduğunu açıklamış Rusya işgali endişesi ile 30 günlük sıkı yönetim kararı almıştı.

Ukrayna
Ukrayna

Rusya’nın dün Kırım Yarımadası’na S-400 füzeleri konuşlandıracağının açıklanması ile Ukrayna’da savaş hazırlıklarına başladı. Daha önce NATO’yu yardıma çağıran Ukrayna, Rusya ile olası savaş durumu için ülkenin çeşitli bölgelerinde çok sayıda siper kazmaya başladı. Siper kazma işlemleri daha çok ülkenin Shyrokyne bölgesinde yoğunlaştı. Shyrokyne, Ukrayna’nın Rusya ile olan sınırından yaklaşık 1 km uzaklıkta yer alıyor.

Ukrayna
Ukrayna

Siperlerin 800 metre ilerisinde ise Rusya ve Ukrayna’ya kıyısı olan ve gerilimin tırmandığı Azak Denizi yer alıyor.Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko yaşanan olayı savaş ihtimali olarak değerlendirirken Rusya Devlet Başkanı Putin ‘küçük bir vaka’ olarak bahsetmişti.

 

 

Savaşa 1 kilometre kaldı askerler siper kazıyor
Ukrayna

Poroşenko da “Güvenliğimiz için NATO’nun donanma gemileri göndermesini umuyoruz” açıklamasını yaparak birlikten destek istedi.

Savaşa 1 kilometre kaldı askerler siper kazıyor
Ukrayna

Ayrıca Ukrayna Adalet Bakanlığı ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden Rusya’nın alıkoyduğu askerlerine ulaşması için yardım talep etmişti.
Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest