Genel

Türk Dünyasında Qırımlı Mustafa Rahmi Namı İle Belli Olğan Tarihçi, Şair, Devlet Erbabı

Türk Dünyasında Qırımlı Mustafa Rahmi Namı İle Belli Olğan Tarihçi, Şair, Devlet Erbabı

Türk dünyasında Qırımlı Mustafa Rahmi namı ile belli olğan em tarihçi, em şair, em de devlet erbabı Mustafa Rahmi Efendi XVII-nci yüzyıllıqnıñ ekinci yarısında Qırımnıñ qadimiy Bağçasaray şeerinde doğdu. Tasiliniñ esas qısımını Türkiyede aldı. O, Osmanlı İmperatorlığında yüksek devlet vazifelerinde çalıştı.

Bazı bir menbalarğa köre, Mustafa Rahmi Efendi veba hastalığına oğrap, Türkiyede vefat etti, 1751 senesi.

Mustafa Rahmi Efendi tarihçi sıfatında “Sefaret-name-i İran” serlevalı ilmiy eser yazdı. Mezkür kitapta Qırım padişası – hanı tarafından İranğa yapqan arbiy yürüşi tasvir etile. Tarihiy delillerge bazanılıp yazılğan bu eser, o uzaq XVIII-nci asırnıñ birinci yarısında Qırımstan devletinde üküm sürgen içtimaiy-siyasiy-arbiy vaziyetke de urğu berile.

Qırımlı Mustafa Rahmi Efendi şair olaraq da, özünden bir sıra nazm eserler qaldırdı. Onıñ nazmiyeti teren ayatiy – felsefiy mana taşığan inciler destesidir.

Şeb mahv olup hemişe nücüm-i seher doğar,

Encami inhizamda mihr-i zafer doğar.

Abisten-i safa vü kederdir leyal hep,

Gün doğmadan meşime-i şebden neler doğar…

Nazm satırlardaki bazı sözlerge izaat:

şeb – gece

nücüm-i – yıldızlar

seher – saar

encami – soñ

inhizamda – yeñilme

mihr-i – küneş

abisten-i – gizli

vü – ve; em de

leyal – geceler

meşime-i – aqibette; neticede

Menba:http://leylaemir.org saytı

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest