TOKYO’da Türk Sesleri: TÜRKSOY Japonya Turnesi Sona Erdi

7 Kasım 2018 tarihinde İstanbul’dan başlayan TÜRKSOY Halk Çalgıları Orkestrası Japonya Turnesi, Tokyo şehrinde gerçekleştirilen muhteşem konser ile son buldu.
TÜRKSOY’un 25. yılı kutlamaları kapsamında gerçekleştirilen turne boyunca Japonya’nın Tokyo, Yokohama, Kawasaki ve Hamamatsu şehirlerinde 6 konser veren 12 ülkeden 50 sanatçı, Japon sanatseverlerin büyük beğenisini kazandı.

Türk Dünyası’nın milli enstrümanlarının bir araya getirilmesi ile kurulan orkestra turne kapsamında ilk olarak Tokyo Sanat Üniversitesi konservatuvarı öğrencileri ile buluştu. Tokyo Sanat Üniversitesi’nde Ustalık Sınıfı gerçekleştiren sanatçılar, Türk halk çalgılarını ve milli danslarından örnekleri Japon öğrencilere tanıttı. Günboyu gerçekleştirilen çalışmalarından ardında üniversiteye özel bir konser gerçekleştirildi.

TÜRKSOY Japonya Turnesi, 14 Kasım tarihinde Kawasaki şehrinde gerçekleştirilen konserin ardından, 15-16 Kasım 2018 tarihlerinde özel etkinliklerle devam etti.

Türk Dili Konuşan Ülkeler Kültür Bakanları Daimi Konseyi kararı ile  2018 yılını Doğumunun 100. Yılında Gara Garayev ve Doğumunun 90. Yılında Cengiz Aytmatov Yılı olarak ilan eden TÜRKSOY, gerçekleştirdiği turnede Türk dünyasının öncü isimlerini de unutmadı.

15 Kasım 2018 tarihinde, Japonya’nın Yokohama şehrinde gerçekleştirilen konserde, Gara Garayev’in 100. Yılı münasebetiyle orkestra repertuvarına bestecinin eserlerini dahil eden TÜRKSOY, 16 Kasım 2018 tarihinde Tokyo şehrinde bulunan Akasaka Konser Salonu’nda gerçekleştirilen konseri ise Kırgız Yazar Cengiz Aytmatov’un doğumunun 90. yılına ithaf etti.

Cengiz Aytmatov’un hayatını anlatan kısa film gösterimi ile başlayan etkinlik Türk Konseyi Genel Sekreteri Bagdat Amrayev, Kırgızistan Halk Yazarı Sultan Rayev,  Tsukuba Üniversitesi öğretim görevlisi Sei Matsushita ve TÜRKSOY Kırgızistan Temsilcisi Hojogeldi Kuluyev’in Cengiz Aytmatov hakkındaki konuşmaları ile zenginleşti.

TÜRKSOY Halk Çalgıları Orkestrası, 18 Kasım 2018 tarihinde Japonya’nın alanında ilk ve en zengin müzesi olma özelliğini taşıyan Hamamatsu Müzik Aletleri Müzesi’nde özel bir etkinlikle sahne aldı.

Dünyanın dört bir yanından toplanın enstrümanların sergilendiği müzede gerçekleştirilen konserde çok özel anlar yaşandı.  Turne boyunca gösterdiği performansla izleyicilerin en çok beğendiği sanatçılardan biri olan Özbek sanatçı Rovşancan Yunusov, büyük alkış alan performansının ardından Doyra’sını müzeye hediye etmek istediğini ifade etti. Müze direktörü Kazuhiko Shima bu özel hediye için sanatçıya ve TÜRKSOY’a minnetarlığını ifade etti.
Konser sırasında eğlenceli dakikalar geçiren sanatseverlerle, orkestranın kullanmakta olduğu enstrümanlara dair soruların yer aldığı bir yarışmada gerçekleştirildi. Soruları doğru cevaplayan katılımcılara TÜRKSOY Halk Çalgıları Orkestrası DVD’si armağan edildi.

Azerbaycan Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Türkiye’nin Tokyo büyükelçilikleri yanı sıra Yunus Emre Enstitüsü ve Okçular Vakfı işbirliğinde gerçekleştirilen turnenin son konseri Tokyo şehrinde yapıldı.

20 Kasım 2018 tarihinde, 1250 seyirci kapasiteli Meguro Sahnesi’ndeki konserin biletleri günler öncesinden tükenirken etkinliğe katılan seyirciler arasında yerel halkın yanı sıra, Japonya parlamentosunun mensupları ve pek çok diplomatik misyon şefi ve temsilcileri de yer aldı.

Türk Dünyası’ndan Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Türkiye, Başkurdistan (RF), Tıva (RF), Saha-Yakut (RF), Gagavuz Yeri (Moldova) ve Moğolistan’dan geleneksel müzik ustaları, solist sanatçılar ve dansçıların sahne aldığı konser izleyicilerin büyük beğenisini kazandı.

Konserin sonunda coşkulu alkışları ile beğenilerini ifade eden Japon sanatseverler, uzun süre boyunca salondan ayrılmayarak, sanatçılarla fotoğraf çektirmek için sıraya girdi. Aile fotografı çekilmek için sahneye çıkan büyükelçiler ve misafir diplomatlar TÜRKSOY sanatçılarının süpriziyle konserin kapanışını hep beraber gerçekleştirdi. Yüzlerce kişi sahnede Türk dünyası enstrümanları eşliğinde halay çekerek muhteşem geceyi unutulmaz kıldı.

Turne Takvimi

7 Kasım 2018 – Cemal Reşit Rey Konser Salonu, İstanbul
13 Kasım 2018 – Tokyo Sanatlar Üniversitesi, Tokyo
14 Kasım 2018 – Culttz Kawasaki Konser Salonu, Kawasaki
15 Kasım 2018 – Kenmin Kyosai Mirai Konser Salonu , Yokohama
16 Kasım 2018 – Akasaka Civic Konser Salonu, Tokyo
18 Kasım 2018 – Hamamatsu Müzik Enstrümanları Müzesi, Hamamatsu
20 Kasım 2018 – Meguro Persimmon Konser Salonu, Tokyo

TÜRKSOY Halk Çalgıları Orkestrası Japonya Turnesi Tokyo
TÜRKSOY Halk Çalgıları Orkestrası Japonya Turnesi Tokyo
TÜRKSOY Halk Çalgıları Orkestrası Japonya Turnesi Tokyo
TÜRKSOY Halk Çalgıları Orkestrası Japonya Turnesi Tokyo
TÜRKSOY Halk Çalgıları Orkestrası Japonya Turnesi Tokyo
TÜRKSOY Halk Çalgıları Orkestrası Japonya Turnesi Tokyo
TÜRKSOY Halk Çalgıları Orkestrası Japonya Turnesi Tokyo
TÜRKSOY Halk Çalgıları Orkestrası Japonya Turnesi Tokyo
TÜRKSOY Halk Çalgıları Orkestrası Japonya Turnesi Tokyo

Pin It on Pinterest