GenelGüncel

Tataristan’la tarihi bağlarımız ekonomide de derinlik kazanacak

Türkiye’nin ihracat odaklı kalkınma hedefleri doğrultusunda faaliyetlerini sürdüren Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Ticari Safari Projesi kapsamında Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov’un katılımıyla ‘Türkiye-Tataristan İş Forumu’ düzenledi.

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Türk iş dünyasının temsilcilerine çok saygı duyduklarını belirterek, “Türk iş insanlarının Tataristan’da çalışması için gereken koşulları sağlayacağımızı taahhüt ediyoruz.” dedi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odasının (BTSO) ev sahipliğinde, oda hizmet binasında düzenlenen “Türkiye-Tataristan İş Forumu”nda konuşan Minnihanov, Tataristan Cumhuriyeti’ne Türk sermayesi ve yatırımcısının gelmesini istediklerini söyledi.

Türkiye ile Tataristan arasında ilişkilerin pekiştirilmesine ve iş birliğine büyük önem verdiklerini anlatan Minnihanov, “Tataristan Cumhuriyeti, ticaret için Rusya’nın en cazip bölgelerinden biridir. Türkiye de Tataristan’ın en büyük ticari ortaklarından biridir. Bu iş birliği sürekli pekiştirilmekte ama bizim amacımız bu iş birliğini daha yüksek seviyelere çıkarmak. Türk yatırımcılara çok teşekkür ediyoruz, ülkemize yaklaşık 2 milyar dolar yatırım yaptılar ve bu projeler başarıyla devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Minnihanov, ticaretin gelişmesi için Tataristan’ın çok büyük potansiyellere sahip olduğunu aktardı.

Çok sayıda Türk şirketinin Tataristan’da çalıştığını dile getiren Minnihanov, şöyle devam etti:

“Bu potansiyeli aktive edip iş birliğini artırmamız gerekiyor. Türk ticaretinin ileride Tataristan’daki işleri daha da geliştirmesini istiyoruz. Tataristan iş adamlarının da gözünü Türkiye’ye çevirip burada çalışması gerekiyor. Türk iş dünyasının temsilcilerine çok saygı duyuyoruz ve Türk iş insanlarının Tataristan’da çalışması için gereken koşulları sağlayacağımızı taahhüt ediyoruz.”

Bursa Valisi Yakup Canbolat ise Tataristan ve Türkiye’nin, tarihsel, ekonomik ve siyasi alanlarda güçlü bir geçmişi olduğuna değindi.

Türkiye ve Tataristan ilişkilerinin stratejik bir seviyeye gelmesinin her iki taraf için de önemli göründüğünü söyleyen Canbolat, “Bugün 315 milyon dolara yakın gerçekleşen ikili ticaret hacmimiz umuyoruz ki Bursa’nın da daha aktif katılımıyla daha da artacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay da Türkiye ile Tataristan arasında 2001 yılında 7,7 milyon dolar olan ticaret hacminin, 2008’de 2,9 milyar dolara çıktığını aktardı.

Konuşmaların ardından BTSO ile Tataristan Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileri tarafından iş birliği protokolü imzalandı.

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest