Tarihçi Prof. Dr. Kemal Karpat yaşamını yitirdi

Türkiye’nin Chicago Başkonsolosu Umut Acar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Kemal Karpat hoca çarşamba akşamı 18.40 sularında, Madison’da hayatını kaybetti” dedi. 

KEMAL KARPAT KİMDİR?

Kemal Haşim Karpat (d. 15 Şubat 1925, Babadağ, Dobruca, Romanya), Türk tarihçi, Osmanlı tarihi uzmanı, akademisyen.

Hayatı

Kemal Karpat, Türk anne ve babanın oğlu olarak Romanya’da doğdu. İstanbul Üniversitesi’nde hukuk alanında lisans eğitiminin ardından Washington Üniversitesi’nde siyâsî bilimler alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. New YorkÜniversitesi’nden doktor ünvânını aldı.

Daha sonra bir müddet Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi için çalıştı. Aralarında New York Universitesi, Montana State University – Bozeman, Princeton University, Bilkent Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Harvard University, Johns Hopkins University, Columbia University, École des Hautes Études en Sciences Sociales (EHESS) ve University of Washington olmak üzere birçok önemli okulda ders verdi. Karpat yanı sıra Ottoman and Turkish Studies Association/ Osmanlı ve Türkçe Araştırmaları Birliği’nin ve Türkiye Araştırmaları Enstitüsü’nün de üyesidir.

1970 yılında University of Wisconsin–Madison’da profesör oldu. Aynı üniversite bünyesinde “International Journal of Turkish Studies” başlıklı 6 ayda bir yayımlanan akademik derginin yayın yönetmenliğini yaptı. Burada Middle Eastern Studies/ Ortadoğu Araştırmaları Merkezi’nin yöneticiliğini yapan Kemal Karpat, Central Asian Studies Society/ Ortaasya Araştırmaları Cemiyeti’nin de kuruculuğunu yapmıştır.

20 ülkede yayımlanmış 130 makalesi ve 16 kitabı bulunmaktadır. Amerika’daki Türk Araştırmaları Cemiyeti’nin kurucusu ve başkanı, Orta Asya Cemiyeti’nin (ACAS) kurucusu.

Kemal Karpat, hâlen İstanbul Şehir Üniversitesi tarih bölümünde profesör ünvânıyla ders vermektedir.

Ödülleri

Kemal Karpat, TBMM Onur Ödülü sahibi ve Türk Tarih Kurumu şeref üyesidir.

Eserleri

Osmanlı’dan Günümüze Kimlik ve İdeoloji
İslam’ın Siyasallaşması: Osmanlı Devleti’nin Son Döneminde Kimlik, Devlet, İnanç ve Cemaatin Yeniden Yapılandırılması
Osmanlı Geçmişi ve Bugünün Türkiye’si
Osmanlı Nüfusu (1830-1914) Demografik ve Sosyal Özellikleri
Osmanlı’dan Günümüze Elitler ve Din
Osmanlı’da Değişim Modernleşme ve Uluslaşma
Ottoman Borderlands: Issues, Personalities, and Political Changes (Robert Zens ile beraber)
Ortadoğu’da Osmanlı Mirası ve Ulusçuluk
Ottoman Population, 1830–1914. Demographic and Social Characteristics (= Turkish and Ottoman studies). University of Wisconsin Press, Madison 1985, ISBN 978-0-299-09160-6.
Türkiye’de Siyasal Sistemin Evrimi 1876-1980
Osmanlı Modernleşmesi Toplum, Kurumsal Değişim ve Nüfus
Osmanlı ve Dünya Osmanlı Devleti ve Dünya Tarihindeki Yeri

Milliyet

Pin It on Pinterest