GenelGüncelTürk Dünyası

Suriye Türkmenleri yeni bayrağını seçti

Çobanbey’de 400 kişinin katıldığı Türkmen Konseyi’nde verilen kararda, yeni bayrakta ay yıldız ile Turkuaz ve beyaz renkleri yer alacak.Suriye Çobanbey’deki Şehit Piyade Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan Kültürevi’nde gerçekleştirilen toplantıda alınan kararla, Suriye Türkmenlerini temsil edecek yeni bayrak da kararlaştırıldı.

Toplantıya Suriye Türkmen Meclisi üyeleri; Suriye Türkmen Toplumu’nun kanaat önderleri; Suriye Türkmen Askeri Grup Komutanları, Türkmen Sivil Toplum örgütü liderleri ve Suriye’nin Türkmen yerleşimlerinden temsilciler katıldılar. Özellikle Türkmen Dağı’ndan gelen askeri komutanlar ve sivil toplum örgütü liderleri toplantıya katılım gösterdi.

Toplantının açılış konuşmasını Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Dr. Muhammed Vecih Cuma yaptı.

vecih cuma
vecih cuma

Cuma “Milletimiz bizden bir talepte bulundu, çeşitli sancaklar kullandıklarını ve artık tek bir sancak altında toplanmak istediklerini söyledi, biz de bugün bu isteği demokratik bir şekilde yerine getiriyoruz” dedi. Gerçekleştirilecek demokratik seçim sonrasında kabul edilen sancağı tüm Türkmenlerin başının üzerinde taşıyacağından emin olduğunu söyleyen Cuma, “Delegelerin demokratik seçimine saygı duyacağız; insan haklarına saygı gösteren, demokratik bir toplum olarak sancağımızla Özgür Suriye’de Arap ve Kürt kardeşlerimizle beraber hür ve müreffeh bir şekilde yaşayacağız” diye ekledi.

Suriye’nin Halep, İdlib, Bayır-Bucak, Rakka, Hama, Humus, Tartus, Dera, Golan ve Şam Türkmenlerini temsil eden  delegenin katıldığı toplantıda, dokuz farklı tasarım arasından beyaz ve turkuaz zemin üzerine kırmızı hilal ve yıldızın olduğu bayrak oy çokluğu ile seçildi.

 

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest