GenelGüncel

Sibirya’da 40 Bin Yıllık Dev Kurt Fosili Keşfedildi

Prehistorik dönemlerden günümüze kadar çok iyi şekilde korunmuş olan kurt fosili bulundu. Başı ve beyni bozulmamış olan kurdun kafatası içerisinde beyni de ilk günkü gibi duruyor.

The Sibirya Times internet ağının verdiği habere göre;
Dünyanın ilk tam boyutlu Pleistosen kurdunun kesik başı Saha yeri’nin kuzeyindeki Abyiski bölgesinde ortaya çıkarıldı.

Pleistocene wolf

Canavarın kafasının beyni bozulmamış, sansasyonel bulgusu permafrostta tarih öncesi zamanlardan beri korunmuştur.

Map

Sahalı Pavel Efimov tarafından, 2018 yazında Indigirka’daki Tirehtyah Irmağı kıyısında bulundu.
Kalın mamut benzeri kürkü ve etkileyici dişleri hala sağlam olan kurdun, öldüğünde iki ila dört yaşlarında olduğu sanılıyor

CT scan
CT scan
CT scan

Japon bilim adamları tarafından incelenen kurt başının 40.000 yıl öncesinden kaldığı saptandı. Yetişkin Pleistosen kurdunun dokusu tamamen korunmuş ve kalıntılarının eşsiz bir buluşu olarak değerlendiren Saha Bilimler Akademisi’nden Albert Protopopov, “ Tarih öncesi türlerin nasıl geliştiğini anlamak için günümüz kurtlarıyla karşılaştıracağız” derken oldukça heyecanlıydı.

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest