Genel

ŞEVKET ÖNDÜNÇ: DÜNYA KIRIM TATAR DERNEĞİNİN GIDA YARDIM KOLİLERİ KIRIM HANLARININ BAŞKENTİ BAHÇESARAY’DA DAĞITILIYOR

Kırım’da ailelere gıda yardımı yapılıyor

Dünya Kırım Tatar Derneği Başkan vekili Şevket Öndüç, yardımseverleri iyilik kervanına katılarak, Kırım’daki ihtiyaç sahiplerine destek olmaya davet etti.

Dünya Kırım Tatar Derneği Başkan Vekili Şevket Öndüç yaptığı açıklamada, iyilik kervanının her yıl olduğu gibi bu yıl da Kırım’ın farklı yerlerindeki ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya devam ettiğini söyledi.

Ramazan öncesi ihtiyaç sahiplerini unutmadıklarını belirten Öndüç, “Dünya Kırım Tatar Derneği iyilik kervanı her yıl olduğu gibi Kırım’ın farklı yerlerindeki ihtiyaç sahipleri için hazırlanıyor. Siz de bu iyilik kervanına katabilirsiniz” dedi.

Geleneksel hale gelen ve Kırım Müftülüğü ile müşterek olarak Kırım’da yiyecek yardım kolisini bu sene de dağıtacaklarını ifade eden Öndüç, şunları söyledi:

“Ramazan birlik, beraberlik, paylaşma günüdür. Biz Vatan Kırım’daki kardeşlerimizle iftar yaparken bu sene koronavirüs hadisesinden dolayı iftar verilmeyecektir. Kırım’daki aileleri unutmayalım diye hazırlanan gıda kolileri dağıtılmaktadır.

Bu yıl Kırım Hanlarının Başşehri Bahçesaraydan başladık.Bu organizasyona Aziz Milletimiz yurt içinden ve yurt dışından destek vermektedir. Koli bedeli 150 TL dir. Herkes kendi bütçesine göre bu miktarı arttırabilir.

Dünya koronavirüs sebebiyle zor zamanlardan geçiyor. Kırım’da  kronik hasta, yaşlı ve ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırıyoruz. Bu dönemde en çok zarar gören aile kurumunu ayakta tutmak için elimizden geleni yapıyoruz. Dünya Kırım Tatar Derneği iyilik kervanı her yıl olduğu gibi Kırım’ın farklı yerlerindeki ihtiyaç sahipleri için hazırlanıyor. Siz de kumanyalarınızı bu iyilik kervanına katabilirsiniz.

Bağışlarınızla Kırıma ulaşacak kumanya paketleri, bir ailenin erzak ihtiyacını karşılayacak şekilde Kırımdaki Qırımtatar esnafımız hazırlıyor.

Kur’an ayı olan Ramazan, aynı zaman da Müslümanların birbirleriyle yardımlaştığı, paylaştığı, hayırsever insanlarımızın mallarından harcama yaptığı, yâni veren el olarak hem malını hem de gönlünü infak etmek üzere kardeşlerine uzattığı bir mübarek aydır.

Cenab-ı Hakk bize, sebeplere sarılmamızı, olgun bir iman ile çalışmamızı ve bunları yapabilmek için de Allah yolunda infak ve yardımı en birinci sebeplerden birini teşkil ettiğini bize Kur’an-ı Kerim’inde bildiriyor. Bu sebeple Kırım’daki Müslüman kardeşlerimize, fitre ve zekatlarınızı gönderebilir ve Kırım’a 150 TL’lik kolilerden bağışlayabilirsiniz.

Koronavirüs gerekçesiyle Kırım’da sıkı tedbirler uygulanmakta. İnanın sizin, Dünya Kırım Tatar Derneği aracılığıyla gönderdiğiniz koliler Kırımlı ailelere ulaştığında teşekkür ederek gözyaşı döküyorlar. Kırım Türk halkı, yâni soydaş ve dindaşlarımız sıkıntıda. Bu sıkıntının giderilmesi için lütfen bu sene yardımlarınızı Kırım’a gönderelim. Kırım’daki yoksul kardeşlerimize yardım edelim. Onların sevinçlerine ve göz yaşlarına ortak olalım.”

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest