GenelGüncel

Rusya’da Covid-19 ölümlerinde rekor artış

Rusya’da toplumdaki aşılama konusundaki isteksizlik ve Delta varyantı etkili olması vaka sayılarında artışa neden oluyor.

Başkent Moskova’da 28 Haziran pazartesi günü 124 Covid-19 kaynaklı ölüm rapor edildi. Ülkenin diğer en büyük şehri Saint Petersburg’da ise 110 kişi salgın nedeniyle yaşamını yitirdi.

Bölgedeki iş yerlerine, aşı yaptırmayan çalışanlarının yüzde 30’una evden çalışma imkanı sunmaları istendi. Restoranlar ise sadece aşı yaptıranlara ya da daha önce hastalığı geçirenlere izin veriyor.

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova geçtiğimiz günlerde artan vakalarla ilgili yaptığı konuşmada, “Moskova bölgesinde ciddi bir enfeksiyon artışı yaşanıyor” diyerek endişesini dile getirdi. Golikova, bireylerin kurallara saygı göstermemesinin salgının artmasından en büyük neden olduğunu söyledi.

MOSKOVA’DA YENİ COVID-19 ÖNLEMLERİ

Yetkiler, salgının artması üzerine Moskova’da eğitim, sağlık ve perakende satış mağazaları ile kamu taşımacılık sektöründe çalışanların zorunlu aşı olmaları şartı getirmişti.

Moskova Belediye Başkanı Sergei Sobyanin, Delta varyantının şehirdeki yeni vakaların yaklaşık yüzde 90’ını oluşturduğunu açıkladı.

Sergey Sobyanin, Moskova’da salgın durumunun kötüleşmesi nedeniyle 20 Haziran’a kadar alınan tedbirlerin süresinin 29 Haziran’a kadar uzatılmasını kararlaştırdıklarını duyurmuştu.

Rusya’da nüfusun sadece yüzde 14’ü en az bir doz Covid-19 aşısı oldu. Salgın yüzünden şu ana kadar yaklaşık 130 bin kişi hayatını kaybetti.

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest