GenelGüncel

Rusya Kırım’da sekiz Tatarı gözaltına aldı

İşgalaltındaki Kırım’ın üç ayrı şehrinde evlere baskınlar düzenleyen Rus güçleri, sekiz kişiyi ‘terör örgütü’ üyesi olmakla suçluyor.

Kırım’ın farklı bölgelerinde Rus güvenlik güçlerinin,  Tatarların evlerine yönelik düzenlediği baskında 8 Tatarın gözaltına alındığı  belirtildi. 

Yerel basında yer alan haberlere göre, Rus güvenlik güçleri, Kırım’da Aluşta, Belogorsk ve Akmescit şehirlerinde, Tatarların evlerine operasyon  düzenledi.

Yapılan baskın ve aramalar sonucunda 8 Kırım Tatarı gözaltına alındı.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) yaptığı açıklamada, 8 Tatarın  gözaltına alındığını doğruladı.

Açıklamada, Aluşta, Belogorsk ve Akmescit’teki operasyonlar sonucunda  8 kişinin “terör örgütü üyesi” olduğu iddiasıyla gözaltına alındığı aktarıldı.

Ukrayna’da faaliyet gösteren Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı ise  düzenlenen baskınlarla ilgili olarak ceza davası açtı.

Savcılığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Rus güvenlik  güçleri temsilcilerinin, Kırım Tatarlarının evinde bir dizi arama  gerçekleştirdiği anımsatılarak, konut dokunulmazlığı ihlali konusunda ceza davası  açıldığı ifade edildi.

MİLLİYET

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest