GenelGüncel

PROF.DR. DOGAN : ÇİN’İN UYGURLARA TECAVÜZ VE KÖLELEŞTİRİLMESİNE TEPKİ GÖSTERİN

Anakara- HBV.Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim Üyesi Prof.Dr.İlyas Doğan Türk Tv.larında hiç bir kültürel ve bilgi değeri olmayan magazin içerikli ve boş programaların yayınlanmasına tepki göstererek kınadı. TÜrk Dünyasına olan ilgisi ve özellikle dünyanın en mazlum.mağdur ve çaresiz toplumu haline gelen Doğu Türkistan Türklerine yönelik duyarlılığı ile bilinen Prof.Dr.İlyas Doğan bu konudaki tepkisini twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklaması ile dile getirdi. Prof.İlyas Doğan twitter paylaşımında şunları ifade etti ; “Surviver e gösterdiğniz ilginin onda birini Uygur çocuklarına yapılan işkencelere devlet görevlilerinin Uygur kadınlarına tecavüzüne ve bu halkın köleleştirilmesine gösterecek aklı Allah sizlere nasip etsin! ” dedi.

Prof.Dr.İlyas Doğan ayrıca twitter mesajinin altına Kanada’da yaşayan Doğu Türkistanlı aktivist Abdulahat Nur’un İşgalci Çin’in Doğu Türkistan’daki Bir Çocuk Dönüştürme Kampında (Melekler Mektebi olarak adlandırılmış) etnit Han Çinlisi Gardiyen’in ailelerinden koparılmış Uygur Çocuklara uyguladığı şiddet ve edayak sahnelerini içeren bir videyu de paylaştığı görüldü.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest