GenelGüncelKültür Sanat

Moğolistan’da Eski Türk Dönemi’ne Ait Yeni Yapı Bulundu

Sənan Qılıncarslan Qacar

Türk Akademisi’nin resmi ağında verilen bilgiye göre, Moğolistan Millî Müzesi ile Uluslararası Türk Akademisi’nin birlikte yürüttüğü “Kerulen” projesi kapsamında Moğolistan’ın Gobi bölgesinde yapılan araştırma sonucunda Dundgov bölgesindeki Nogoontal (Yeşil Bozkır) adlı yerde daha önce bilinmeyen Türk yapısı bulundu.

Konuyla ilgili ilk açıklama, Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali tarafından sosyal ağ sayfasında yapıldı.

Akademi Başkanı, “Türk prensleri ile beylerine ait büyük külliyeler bugüne kadar Moğolistan’ın merkezindeki Orhun, Tuul nehirleri bölgelerinde bulunmuştur. Ülkenin güneyindeki Gobi Çölü bölgesinde bu tür yapılara çok az rastlandığından yapıyı titizce araştırmak, eski Türk kültürünün coğrafyasını genişletme imkanı sunacaktır. Bu yadigârları derinlemesine incelemenin Türk tarihi için büyük kazanç sağlayacağı muhakkaktır.” diye yazdı.

Söz konusu külliyenin toplam alanı 2.5 х 2.5 metre olup kare biçimindedir. Yapıda bulunan yayvan taş boynuz ve çiçeksi nakışlarla süslenmiştir.

Yüksekliği 2 metreyi geçen 4 adet taş bulunduran külliyenin eski Türk asilzadesine ait olduğu tahmin edilmekte.

Moğolistan’da Eski Türk Dönemi’ne Ait Yeni Yapı
Moğolistan’da Eski Türk Dönemi’ne Ait Yeni Yapı

Uluslararası Türk Akademisi, Moğolistan Millî Müzesi ile birlikte 2016 yılından bu yana yürüttüğü “Kerulen” projesi çerçevesinde Hentiy İli Delgerhan Sumınında Türklere ait Hayahudag, Günbürd külliyelerinde arkeolojik kazı çalışmaları yapıp göçebe kültürüyle ilgili önemli gelişmeler tespit etmişti.

Akademi ve Moğolistan Millî Müzesi, önümüzdeki günlerde yeni bulunan yapıyı araştırmayı planlamaktadır.

Kaynak: Bilimdili. com

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest