GenelGüncel

Miraç Gecesi Mubarek Olsun

Dünya Qırımtatar derneginiñ başqanı Mustafa Sarıkamış Miraç qandiliniz mübarek olsun!

Vatan Qırım’da ezanlarnı devam ettirmege ve bayrağımıznı tik tutmaq içün küreşken güzel öz halqımızğa ve bütün Müslüman Türk dünyasına mübarek qandiller tileymiz!

Toprağımızda barış, huzur ve milletimizniñ sağ-selametligine dua etemiz! Allah büyüktür güzel künler yaqındadır inşallah.

Sevgili Peygamberimiz’niñ yolunda devam etip dinimizni, ana tilimizni, adetlerimizni saqlayıq, hayırlı evlatlar yetiştirip küçlü nesil östüreyik!

Biz TEK Allah’tan qorqqan bir milletmiz. Bir olayıq,tiri olayıq! Hepimizniñ adından Rabb’imizge emanetsiñiz öz halqımız.Mirac gecesini qayd ete. Qadir gecesinden soñ musulmanlar içün eñ müim gecelerden biri sayılmaqta.

Bu gece Muhammed Peyğamber (s.a.s.) kökke seyahatnı keçirip, cennet ve ceennemni kördi, evelki peyğamberlernen körüşti. Mirac gecesiniñ eñ müim hususlardan biri, beş vaqıt namaznıñ farz qılınmasıdır.

Bu gece dua ve Quran oqumağa, Peyğamberniñ (s.a.s) mücizeviy yükselüvi aqqında ikâyelerni aytmağa ve diñlemege tevsiye etile. Muhammed Peyğamberimizniñ sahabesi Salman Farisiniñ sözlerine köre, Peyğamber böyle dedi:

“Recep ayınıñ hususiy bir künü ve gecesi bar ki, bu aynıñ yigirmi yedinci gecesidir. Bu künni orazanen, geceni ise ibadetlernen keçirgen sanki yüz yıl oraza tutqan ve ibadetlerni qılğan kibi olur”.

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest