GenelGüncel

Miraç Gecesi Hayırlı Olsun

Bu gece Muhammed Peyğamber (s.a.s) kök yüzü seyahatını yapıp, cennet ve cehennemni kördi, yedinci semada Allahnıñ uzurına kelip, ondan evel kelgen diger peyğamberlernen körüşti. Bundan da ğayrı, aynı bu gece Peyğamberge namaz emir etilip, qaideleri belgilendi, o vaqıttan başlap, bu ibadet farz oldı.

Qadır gecesinden soñ bu gece musulmanlar içün eñ qıymetli gecelerinden biri sayılmaqta  Bu gece seyahatı 621 senesi Receb ayınıñ 27 künü olıp keçti. Gece dualar, Peyğamberimizniñ miracı aqqında ikâyelernen keçirmek kerektir. Salman Farisiniñ rivayet etkenine köre, Peyğamberimiz (s.a.s.) böyle dedi: “Receb ayında hususiy bir kün ve hususiy bir gece bar, bu aynıñ yigirmi yedinci gecesidir. Bu künni Oraza, geceni ibadetler ile keçirgen insan yüz yıl oraza tutıp, ibadet etkeni kibi sevabını qazanır”.

Dünya Qırımtatar  derneginiñ başqanı Mustafa Sarıkamış Miraç qandiliniz mübarek olsun!

Vatan Qırım’da ezanlarnı devam ettirmege ve bayrağımıznı tik tutmaq içün küreşken güzel öz halqımızğa ve bütün Müslüman Türk dünyasına mübarek qandiller tileymiz!

Toprağımızda barış, huzur ve milletimizniñ sağ-selametligine dua etemiz! Allah büyüktür güzel künler yaqındadır inşallah.

Sevgili Peygamberimiz’niñ yolunda devam etip dinimizni, ana tilimizni, adetlerimizni saqlayıq, hayırlı evlatlar yetiştirip küçlü nesil östüreyik!

Biz TEK Allah’tan qorqqan bir milletmiz. Bir olayıq,tiri olayıq! Hepimizniñ adından Rabb’imizge emanetsiñiz öz halqımız.

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Pin It on Pinterest