GenelGüncelKültür SanatTürk Dünyası

Marş Mira Yürüyüşü – İsmail Cingöz

Marş Mira Yürüyüşü

1992-1995 Bosna Savaşı’nda Birleşmiş Milletler Srebrenitsa da dahil olmak üzere 6 bölgeyi güvenli bölge ilan etmişti. Hollanda birliği tarafından korunan şehir hiçbir savunmadan 11 Temmuz 1995 tarihinde Sırp güçlerine teslim edildi.

Sırplar sırf 11 Temmuz 1995 -17 Temmuz 1995 tarihleri arasında, kadınları ve çocukları ayırt ederek yaklaşık 8 binden fazla genç ve yetişkin erkeği katlettiler. Maalesef katliamlar bunlarla sınırlı kalmamıştır.

Sırp kuvvetlerinden kaçmak isteyen yaklaşık 15.000 Osmanlı bakiyesi Müslüman Boşnak dağlara yönelerek Srebrenitsa Soykırımı’ndan kaçabilmek için “Güvenli Bölge” Tuzla şehrine ulaşmak için kullandığı ve Sırp bombardımanı altında orman içlerinden gece gündüz neredeyse durmaksızın yaklaşık 110 Km. mesafeyi yürümüşler fakat ancak 5.000’i bunu başarabilmiştir.

O dönemde “Ölüm Yürüyüşü” adı verilen fakat daha sonra barışın kalıcı olması için “Barış Yürüyüşü” (Marş Mira) adıyla her yıl dönümünde yürüyüş tertip edilmeye başlanmıştır.

Osmanlı Devleti idaresinde Türk Milleti tarafından yüzyıllarca barış içerisinde yönetilmiş ve gönül bağımız olan Bosna’da Sırp militanlarca katledilen binlerce masum insanı rahmetle anıyor, Sırp katliamlarını görmezden gelerek onlara göz yuman ve medeni (!) olduğunu iddia eden iki yüzlü emperyalist Batı’yı en büyük somut tanık sıfatı ile tarih kaydetmiştir.

İsmail Cingöz
Uluslararası Siyaset Uzmanı/M.A

Kırım'ın Sesi Gazetesi

27 Şubat 2015 Tarihinde hizmet bermege başlağan www.kiriminsesigazetesi.com maqsadı akkında açıklama yapqan Mustafa Sarıkamış İsmail Bey Gaspıralı’nıñ bu büyük mirasına sahip çıqmaq ve onun emellerini yaşatmaqtır. Qırımtatar Türkleriniñ ananevî, körenek, ürf, adet kibi yaşamlarında ne bar ise objektif şekilde Dünya cemiyetine taqdim etilmektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest